Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. RPO apeluje do ministra zdrowia w sprawie pogrzebów: "choćby zdjęcie w trumnie"

Koronawirus w Polsce. Jest specjalna procedura dotycząca chowania zmarłych na COVID-19. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że rozumie konieczność istnienia rygorów, ale jednocześnie apeluje do ministra zdrowia. RPO robi to w imieniu rodzin, które się do niego zgłosiły.

Koronawirus w Polsce. RPO apeluje do ministra zdrowia w sprawie pogrzebów: "choćby zdjęcie w trumnie"Źródło: Agencja Gazeta
dcg307f
dcg307f

Koronawirus w Polsce. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystosował apel do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. To jego reakcja na zgłoszenia rodzin osób, które zmarły na COVID-19.

"Ciała zmarłych na COVID-19 oddawane są rodzinom w zamkniętych, odkażonych trumnach. Rodziny nie mają żadnej szansy na ostatnie pożegnanie. RPO, idąc za głosem bliskich w żałobie, prosi ministra zdrowia, by zapewnić im choć zdjęcie zmarłego w trumnie. Trzeba do tego zmienić prawo" - czytamy w komunikacie.

Bodnar zwraca uwagę, że bliscy nie mogą otworzyć trumny. "Prośby rodziny o zrobienie choć zdjęcia nie były niestety możliwe do spełnienia, choć lekarze doskonale rozumieli potrzebę rodziny - nie ma jednak zasad dotyczący robienia i przetwarzania przez szpital zdjęć osoby zmarłej" - podkreśla. Jak zauważa, procedury stosowane przed pochówkiem zwłok uniemożliwiają bliskim ich identyfikację, co "budzi zrozumiałe rozgoryczenie i żal po stronie członków rodziny zmarłego".

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Rząd poluzował restrykcje. Prof.: "przerażają mnie młodzi ludzie"

Koronawirus w Polsce. Rodziny nie mogą zidentyfikować zwłok

"Rodziny zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 nie mają zatem pewności, że podczas ceremonii pogrzebowej żegnają bliską im osobę oraz że do grobu zostanie złożona trumna z ciałem tej osoby. Tymczasem pełne przekonanie, że w grobie rodzinnym zostały pochowane zwłoki konkretnej osoby bliskiej, ma doniosłe znaczenie z punktu widzenia prawa do pamięci i kultu osoby zmarłej, które jest samoistnym dobrem osobistym osób bliskich zmarłego" - tłumaczy Bodnar.

dcg307f

"Zdaję sobie sprawę, że w związku z niebezpieczeństwem szerzenia się choroby COVID-19 zasady postępowania ze zwłokami osób zmarłych na tę chorobę muszą zawierać pewne rygory, które zagwarantują bezpieczeństwo sanitarne. Należałoby jednak wprowadzić choćby namiastkę standardowej identyfikacji w stosunku do zwłok osoby zmarłej na chorobę COVID-19. Rodziny osób zmarłych postulują, aby dopuścić możliwość wykonania zdjęcia zwłok w trumnie przed jej zamknięciem. Obecnie obowiązujące przepisy nie zezwalają na wykonanie tego rodzaju czynności" - podsumował RPO.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dcg307f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcg307f
Więcej tematów