Koronawirus w Polsce. Prezydent Andrzej Duda kieruje specustawę do TK
Prezydent Andrzej Duda skieruje do TK w trybie kontroli następczej przepisy ze specustawy ws. walki z koronawirusem dotyczące funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego.
Przypomnijmy, że w rządowej specustawie o walce z koronawirusem znalazły się przepisy umożliwiające premierowi dokonywanie zmian w Radzie Dialogu Społecznego. Senat przyjął poprawkę skreślającą te przepisy, jednak we wtorek Sejm ją odrzucił. Informację o "wniosku prezydenta do TK w trybie kontroli następczej" przekazał w rozmowie z PAP rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski.
Decyzja prezydenta nadeszła kilkanaście godzin po krytyce nowego prawa przez szefa "Solidarności". - Solidarność takich rzeczy nie zapomina i będzie to miało swoje negatywne konsekwencje w przyszłości - stwierdził przewodniczący związku i członek Rady Dialogu Społecznego Piotr Duda. W specjalnym oświadczeniu napisał, że decyzja Sejmu podważa zaufanie NSZZ "Solidarności" do rządu i reprezentującej go większości parlamentarnej.
- W ramach walki ze skutkami epidemii tylnymi drzwiami wprowadzono do ustawy zapisy podważające suwerenność i ograniczające niezależność partnerów społecznych w RDS poprzez przyznanie prezesowi Rady Ministrów uprawnienia do odwoływania członków Rady, niestety nie tylko z powodów lustracyjnych, ale także innych, bliżej nieokreślonych (czytaj: niepokornych) - napisał Piotr Duda. Zdaniem szefa "Solidarności" w ten sposób "zawłaszczono uprawnienia przysługujące wyłącznie prezydentowi RP".
Rada Dialogu Społecznego (przed 2015: Trójstronna Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych) ma za zadanie "prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej". Zasiadają w niej m.in. przedstawiciele strony pracowników, pracodawców, rządu oraz prezydenta.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl