Trwa ładowanie...
dvastn2

Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki ogłasza "100 dni solidarności"

W sobotę premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję rządu ws. obostrzeń. - Rozpoczynamy dziś 100 dni solidarności, które pozwolą nam lepiej przejść przez ten okres. Na końcu tego okresu będzie pewnie dostępna szczepionka - mówił szef rządu. Ujawnił także, co zmieni się od przyszłej soboty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej
Koronawirus. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej (KPRM)
dvastn2

- Obecnie 7-dniowa krocząca średnia to około 20-22 tys. dziennie. Jeśli ta stabilność się utrzyma, to poprawę będziemy mogli zobaczyć za jakiś czas, ale sytuacja nadal jest bardzo poważna - mówił na konferencji premier. Mateusz Morawiecki przyznał, że w miesiącach zarządzania pandemią "wiele przewidywań i analiz było błędnych".

Do 23 grudnia szkoły pozostaną zamknięte, a ferie będą skumulowane w jednym okresie na początku stycznia. - Zwykle były rozłożone na różne regiony w innym czasie, jednak w roku 2021 będą skumulowane, aby ruch był jak najmniejszy. Żeby nie wyjeżdżać za granicę, aby siedzieć w domu i przerwać łańcuch zakażeń - tłumaczył Prezes Rady Ministrów. Morawiecki oszacował, że po przerwie zimowej w szkołach (18 stycznia) powinna być dostępna pierwsza szczepionka na koronawirusa.

Koronawirus w Polsce. Boże Narodzenie w tym roku będzie inne

- We wszystkich krajach UE jest pokora i walka z COVID-19. Dziś musimy wymagać od siebie więcej. Koronawirus to siła natury, której nie da się często opanować (...). Polacy dysponują potężną bronią - to dyscyplina, przestrzeganie zasad sanitarnych. Musimy nadal od siebie wiele wymagać - apelował premier. Na konferencji prasowej polityk nawiązał także do świąt Bożego Narodzenia. Prosił, aby były to małe spotkania w gronie rodzinnym i aby nie przemieszczać się z miasta do miasta.

dvastn2

"Jarosław Kaczyński do więzienia". Joanna Scheuring-Wielgus o Strajku Kobiet i akcji policji

- Święta są fundamentalnym tematem naszych obrad. Pracujemy nad możliwościami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania. Apeluję jednak o to, aby nie planować wyjazdów do Włoch, Austrii czy Szwajcarii. W Polsce też, bo wtedy dochodzi do zwiększenia prawdopodobieństwa transmisji wirusa - dodał premier.

Rada Ministrów zdecydowała, że placówki gastronomiczne, te z branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry oraz siłownie i kluby fitness pozostaną zamknięte do 27 grudnia.

dvastn2

- Nasze plany są warunkowe: decyzje będą podejmowane po analizie skumulowanej liczbie zachorowań z ostatnich 7 dni. Wtedy będziemy też decydować o tym, który powiat znajdzie się w strefie żółtej lub zielonej. Jesteśmy przygotowani też na czarny scenariusz, jakim jest narodowa kwarantanna - mówił minister zdrowia na konferencji prasowej.

Koronawirus. Premier: pierwsze szczepionki na COVID-19 w połowie stycznia

Premier stwierdził, że na końcu "100 dni solidarności" (około połowy stycznia - red.) pojawią się pierwsze szczepionki na koronawirusa. - Tak szybko, jak te szczepionki zostaną dopuszczone w UE, tak szybko my zamawiamy maksymalną, przysługującą Polsce z tytułu wielkości, liczbę szczepionek - podkreśla premier. Już jedno zamówienie zostało złożone, na 16 milionów dawek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvastn2

Podziel się opinią

Share
dvastn2
dvastn2
Więcej tematów