Koronawirus w Polsce. Pierwsza Dama dołącza do #AkcjaEdukacja. Agata Kornhauser-Duda z apelem do uczniów, rodziców i nauczycieli
Koronawirus w Polsce wymusił zamknięcie placówek oświatowych na co najmniej kilka tygodni. Uczniowie i nauczyciele ten czas spędzają w domach. Agata-Kornhauser Duda namawia ich: pracujcie ze sobą on-line. Do tej metody nauki zachęca #AkcjaEdukacja, wsparta przez Pierwszą Damę.
W Wirtualnej Polsce jako pierwsi publikujemy spot, w którym małżonka prezydenta Andrzeja Dudy – z zawodu nauczycielka – zabiera głos na temat wyjątkowych okoliczności wywołanych epidemią koronawirusa, w których funkcjonują dziś uczniowie i nauczyciele.
– Mamy wyjątkowy dla nas wszystkich czas. Mimo wszelkich trudności powinniśmy wspólnie zadbać o to, by dzieci i młodzież miały możliwość nauki także w warunkach domowych. Dlatego ruszyła #AkcjaEdukacja, czyli szkoła on-line – mówi w spocie Pierwsza Dama.
– Zapraszam i zachęcam wszystkich, by skorzystać z tej właśnie formy edukacji. My, rodzice i nauczyciele, zróbmy wszystko, by dzieci i młodzież jak najlepiej wykorzystały ten czas – dodaje Agata Kornhauser-Duda.
Jak pisaliśmy kilka dni temu, zdecydowana większość Polaków pozytywnie ocenia decyzję rządu Mateusza Morawieckiego o zamknięciu placówek oświatowych na czas epidemii. Tak wynika z sondażu IBRIS dla Wirtualnej Polski.
Co więcej, zgodność co do decyzji rządu połączyła wyborców wszystkich partii. "Zdecydowanie dobrze" i "raczej dobrze" ocenia ją: 93 proc. wyborców PiS, 89 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 94 proc. wyborców Lewicy, 99 proc. wyborców PSL oraz 81 proc. wyborców Konfederacji.
Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty online z WP Pilotem
W związku z zamknięciem szkół WP Pilot oferuje zdalne zajęcia dla uczniów szkół podstawowych szykujących się do egzaminu ósmoklasisty. Darmowe lekcje będą prowadzone przez doświadczonych nauczycieli.
Darmowe lekcje z języka polskiego i matematyki przygotowujące do Egzaminu Ósmoklasisty zaczną się od 19 marca (czwartek) o godzinie 11.00. Doświadczeni nauczyciele – korepetytorzy będą przez 90 minut pomagać w przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty. Przed pandemią koronawirusa egzamin z całego materiału szkoły podstawowej zaplanowany był na 21-23 kwietnia. Lekcje będą prowadzone na żywo, w każdy dzień roboczy (oprócz weekendów) o godzinie 11.00.
Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje
Jest ryzyko, że przedłuży się czas społecznej kwarantanny, a tym samym nadal będą zamknięte szkoły. Jeżeli przerwa ta potrwa dłużej niż do świąt, trzeba będzie przesunąć egzaminy – takie stanowisko przedstawił w środę 18 marca dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski był pytany w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, czy w obliczu zagrożenia koronawirusem opieka powinna dotyczyć również dzieci powyżej 8 roku życia. Szef resortu zdradził, że minister rodziny "pracuje nad długotrwałą formą opieki". Dodał, że według niego "da się połączyć pracę zdalną z opieką nad dzieckiem". – Tym bardziej, jak ma więcej niż 8 lat – powiedział Piontkowski.
Szef resortu edukacji nie wykluczył, że placówki oświatowe zostaną zamknięte na dłużej.
Jak mówił 17 marca w TVP minister Dariusz Piontkowski, jest kwestią czasu, kiedy zostaną wydane kolejne rozporządzenia mówiące o wydłużeniu okresu zamknięcia placówek. Przypomniał też słowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o tym, że szczyt zachorowań będzie za tydzień czy za dwa tygodnie.
Takie zdanie pojawiało się już wcześniej. W poniedziałek Dariusz Piontkowski w programie "Tłit" tłumaczył, że wszystko zależy od rozwoju choroby. – MEN wykonuje zalecenia GIS i Ministerstwa Zdrowia. Od tego uzależniamy dalsze decyzje – mówił szef resortu edukacji.
Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) zwraca się do nauczycieli z prośbą o wspieranie uczniów w czasie, gdy zamknięte są szkoły. Wśród potencjalnych narzędzi do samodzielnej pracy w domu wskazuje się wybrane platformy edukacyjne, strony i serwisy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl