PolskaKoronawirus w Polsce. Ofiar jest więcej, ale nie ma ich w statystykach

Koronawirus w Polsce. Ofiar jest więcej, ale nie ma ich w statystykach

Koronawirus w Polsce cały czas się rozprzestrzenia. Ministerstwo zdrowia informuje o nowych przypadkach zakażeń. Eksperci wskazują jednak, że te statystyki są zaniżone. Powodem ma być błędny wpis do karty zgonu.

Koronawirus w Polsce. Ofiar jest więcej, ale nie ma ich w statystykach
Źródło zdjęć: © East News
Katarzyna Bogdańska

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo zdrowia podaje cały czas informacje o nowych przypadkach zakażeń. Coraz więcej osób umiera z powodu koronawirusa. "Wiemy jednak o zgonach co najmniej czterech pacjentów zakażonych koronawirusem, których nie ma w rządowej statystyce ofiar epidemii" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Gazeta podaje przykłady. 23 marca w szpitalu w Kaliszu umarł 75-latek. Po jego śmierci wykonano test na koronawirusa. Okazał się dodatni, jednak jako przyczynę śmierci wskazano niewydolność serca. Mężczyzna przebywał bowiem w szpitalu po operacji.

Innym przykładem jest zakażony koronawirusem 79-latek. Umarł 24 marca w szpitalu w Radomiu. Jako przyczynę śmierci podano choroby współistniejące. Z kolei 26 marca w szpitalu w Kaliszu umarł 85-latek. Powód? Niewydolność serca, choć miał objawy COVID-19. 27 marca w szpitalu we Wrocławiu zmarł 66-letni mężczyzna. Miał koronawirusa, ale jako przyczynę śmierci podano nowotwór płuc.

Barbara Stawińska-Witoszyńska, epidemiolog z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zwraca uwagę, że w tym ostatnim przypadku jako przyczynę zgonu powinno się podać koronawirusa, ponieważ przyśpieszył śmierć mężczyzny.

Koronawirus w Polsce. Co zawiera karta zgonu?

Informacje o przyczynie zgonu pochodzą od lekarzy. Są wpisywane do karty zgonu i trafiają do sanepidu. Trzeba jednak podać trzy przyczyny zgonu: bezpośrednią, wtórną i wyjściową (pierwotną). Bezpośrednią przyczyną zatem może być niewydolność oddechowa, wtórną zapalenie płuc, a wyjściową dopiero COVID-19.

Jak czytamy w "GW", Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, powołując się na WHO, wydał niedawno wytyczne, by "choroby zakaźne jako przyczyny wyjściowe zgonów były traktowane nadrzędnie w stosunku do chorób niezakaźnych”. Lekarze mają te zalecenia traktować wybiórczo i błędnie wypisywać karty zgonu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Koronawirus na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1242)