Trwa ładowanie...
d48x2sj

Koronawirus w Polsce. Nowy projekt uchwały w Sejmie. Zakłada głosowanie spoza sali

Już niedługo głosowania odbywające się do tej pory w Sejmie będą mogły być przeprowadzane spoza sali parlamentu. Takie zmiany zawiera projekt uchwały Prezydium Sejmu, który we wtorek będzie przedmiotem debaty wicemarszałków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaproponowała nowy projekt uchwały
Koronawirus w Polsce. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaproponowała nowy projekt uchwały (East News, Fot: Wojtek Laski/East News)
d48x2sj

Autorem nowatorskiego pomysłu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Głównym celem nowego rozporządzenia miałaby być ochrona zdrowia i życia urzędujących w parlamencie posłów.

"W celu minimalizacji ryzyka zakażenia wirusem COVID-19 Prezydium Sejmu rekomenduje przeprowadzenie w Sejmie całego procesu legislacyjnego, w tym głosowania nad zmianami w Regulaminie Sejmu z wykorzystaniem środków elektronicznych, umożliwiających porozumiewanie się na odległość, bez konieczności osobistego stawiennictwa posłów na terenie Sejmu" – informuje rmf24.pl.

Do spotkania, na którym omawiane będą zapisy uchwały ma dojść jutro o godz. 11.00. Dzięki wprowadzeniu regulacji Sejm miałby przeprowadzać głosowania bez udziału posłów na Sali.

d48x2sj

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Pojawiają się jednak głosy, że proponowane przez Elżbietę Witek zmiany mogą być niezgodne z konstytucją. Niekonstytucyjny miałby być już sam sposób wprowadzenia uchwały w życie, który odbyłby się przy pomocy środków elektronicznych. Regulamin tego nie przewiduje.

Projekt uchwały miałby naruszyć też m.in. Art. 109. P. 1. mówiący o tym, że Sejm i Senat obradują na posiedzeniach oraz Art. 113., który przewiduje, że posiedzenia Sejmu są jawne. Nowe regulacje mogłyby być również niezgodne z Art. 120. Według jego zapisów Sejm uchwala ustawy i uchwały przy zwykłej większości głosów. Konieczna jest też wtedy obecność co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Zobacz również: Koronawirus. Mapa Polski i Świata

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48x2sj

Podziel się opinią

Share

d48x2sj

d48x2sj
Więcej tematów