Trwa ładowanie...
dc4kv76

Koronawirus w Polsce. Nowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy

W piątek Minister Mariusz Kamiński podpisał zmianę w rozporządzeniu dotyczącą rozszerzenia katalogu osób uprawnionych do wjazdu na terytorium RP. Ponadto tymczasowa kontrola graniczna przy wjeździe do Polski została przedłużona do 12 czerwca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Nowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy
Koronawirus w Polsce. Nowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy (PAP)
dc4kv76

Koronawirus w Polsce. Nowe zasady przekraczania granicy

Do tej pory w ruchu osobowym granicę państwową przekraczać mogli: Polacy, ich małżonkowie i dzieci, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego, osoby posiadające prawo stałego pobytu, a także wykonujący pracę na terytorium Polski i kierowcy dokonujący przewozu osób i towarów, kiedy wykonują czynności zawodowe. 22 maja przepisy te uległy zmianie. Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie "ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" po przekroczeniu granicy w ramach wykonywania czynności zawodowych kwarantanny, nie muszą odbywać:

- kierowcy wykonujący transport międzynarodowy, podróżujący tranzytem przez terytorium RP innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy (w celu odebrania odpoczynku lub po odebraniu odpoczynku),

dc4kv76

- uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej (kwarantanną nie obejmuje się również ich opiekunów, przekraczających wraz z nimi granicę),

- obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Konfederacji Szwajcarskiej w celu przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do miejsca zamieszkania lub pobytu (trwającego nie dłużej niż 12 godzin liczonych od momentu przekroczenia granicy RP) oraz ich małżonków i dzieci.

- Potrzeba uwzględnienia uczniów i studentów wśród kategorii osób uprawnionych do przekraczania granicy państwowej wynika z przyjętego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej harmonogramu egzaminów zewnętrznych dla uczniów, którzy ukończyli naukę w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (w okresie od 8 czerwca do 28 sierpnia) - zaznaczyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zobacz także:Sytuacja na polsko-niemieckiej granicy. Nagranie z kamery samochodowej

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dc4kv76

Podziel się opinią

Share

dc4kv76

dc4kv76
Więcej tematów