Trwa ładowanie...
d2wsbf5

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia jutro wchodzą w życie [LISTA]

Dodatkowe obostrzenia od 28 grudnia do 17 stycznia. Ograniczenia obejmują hotele, stoki, infrastrukturę sportową, galerie handlowe oraz noc sylwestrową. Co dokładnie się zmieni? Publikujemy listę.
Share
Koronawirus. Nowe obostrzenia. Publikujemy listę
Koronawirus. Nowe obostrzenia. Publikujemy listęŹródło: East News
d2wsbf5

Tydzień temu opublikowano rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Nowe ograniczenia będą obowiązywały od 28 grudnia do 17 stycznia.

Nowe obostrzenia:

- Bezwzględny zakaz działania hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Do tej pory rząd dopuszczał działalność tego typu przedsiębiorstw, pod warunkiem, że obsługiwały one jedynie wyjazdy służbowe. Branża hotelarska wykorzystała tę furtkę, żeby nie splajtować. Teraz nawet takie podróże będą zakazane.

d2wsbf5

Są jednak wyjątki? Z zakwaterowania w hotelach będą mogli korzystać m.in. medycy, załogi samolotów, kierowcy transportu drogowego. Będą mogły działać hotele robotnicze lub dla pracowników sezonowych, czy dla kierowców wykonujących transport drogowy.

- Zamknięte galerie handlowe. Na terenie galerii handlowych działać będą mogły jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowym i usługami telekomunikacyjnymi.

- Zamknięte dyskoteki. Nowe rozporządzenie zakazuje prowadzenia przez przedsiębiorców oraz inne podmioty dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.

Zamknięte będą też baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness. Z tego zakazu wyłączone są tego typu obiekty działające w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz te dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

d2wsbf5

Do rozporządzenia dopisano też zakaz prowadzenia "działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej" - chodzi tu o sauny, solaria i gabinety masażu.

Zgodnie z rozporządzeniem, zakazane będzie prowadzenie działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej, ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0. W niej się mieści obsługa stoków narciarskich (PKD 93.29.B).

- Zamknięte kasyna. Pierwsza wersja rozporządzenia nie przewidywała zamknięcia kasyn. Jednak po tym, jak temat wywołał burzę w przestrzeni publicznej, powstał projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Rozporządzenie to wprowadza zakaz działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety oraz kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych. Ma to dotyczyć również tej działalności prowadzonej w ramach usług hotelarskich.

d2wsbf5

Sylwester i zakaz przemieszczania się

Nowe obostrzenia dotyczą także nocy sylwestrowej. Z 31 grudnia na 1 stycznia między godziną 19 a 6 obowiązywać będzie tzw. godzina policyjna - tak zapowiadali rządzący. W niedzielę premier Mateusz Morawiecki powiedział jednak: - My godziny policyjnej nie wdrażamy.

Przypomniał, że do wprowadzenia godziny policyjnej potrzebna jest zgoda prezydenta na wdrożenie stanu wyjątkowego na terenie państwa. - Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne. Ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, poza właśnie godziną policyjną - zaznaczył prezes Rady Ministrów.

W rozporządzeniu opublikowanym w Dzienniku Ustaw czytamy: "Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu: 1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej; 2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego".

d2wsbf5

Prawnicy w rozmowie z Wirtualną Polską wskazywali, że wprowadzenie takiego zakazu jest nielegalne i niezgodne z konstytucją.

Rząd apeluje, aby pozostać w tym czasie w domu i bawić się w gronie domowników.

Kwarantanna dla powracających spoza Unii

Osoby, które między 28 a 17 stycznia przekroczą granicę zewnętrzną UE, będą musiały odbyć obowiązkową 10-dniową kwarantannę po powrocie do Polski. Z obowiązku wyłączone zostały m.in. osoby z wystawionym zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia na COVID-19.

d2wsbf5

Wstrzymany zostaje także pasażerski transport kolejowy wykonywany z przekroczeniem granicy kraju i również zewnętrznej granicy UE.

Wciąż obowiązują następujące ograniczenia:

Poza nowymi ograniczeniami przedłużono też obowiązywanie część poprzednich obostrzeń. Oto one:

- Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00. Wyjątek od tego zakazu to półkolonie.

d2wsbf5

- Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

- Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego - max. 1 os./15m2.

- Udział w zgromadzeniach - max. 5 osób.

- Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.

- Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki.

- Ograniczenie w sklepach - max. 1 os./15m2.

- Godziny dla seniorów - od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00.

- Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2wsbf5

Podziel się opinią

Share
d2wsbf5
d2wsbf5
Więcej tematów