Trwa ładowanie...
d1dztu2
Koronawirus w Polsce. Niepokojące wątpliwości ws. wariantu indyjskiego

Koronawirus w Polsce. Niepokojące wątpliwości ws. wariantu indyjskiego

Wariant indyjski koronawirusa SARS-CoV-2 nie jest jeszcze w Polsce rozpoznany pod względem liczby przypadków. Jak pojawienie się mutacji indyjskiej może wpłynąć na rozwój epidemii w naszym kraju? O to Agnieszka Kopacz zapytała w programie "Newsroom WP" dr Anetę Afelt z Zespołu ds. COVID-19 Polskiej Akademii Nauk. - Przede wszystkim, jak każdy z wariantów, jest swego rodzaju niespodzianką dla środowiska, w które wkracza. To dlatego, że nie do końca znamy naszej podatności - powiedziała dr Afelt. Dodała, że wariant indyjski ma pewne właściwości odmian: kalifornijskiej i brytyjskiej. Podkreśliła, że na trudność w określeniu zagrożenia nową mutacją w Polsce wpływa też fakt, że nie wiemy jeszcze, jak wielu z nas miało kontakt z SARS-CoV-2 i posiada przeciwciała.

Pani doktor, z profesor Agnieszką Rozwiń

Transkrypcja:

Pani doktor, z profesor Agnieszką Szuster-Ciesielską rozmawiałam też o tym wariancie indyjskim koronawirusa. Oficjalnie nie mamy jeszcze potwierdzonych danych, ile osób w Polsce mogło ewentualnie, czy może się zarazić tym wariantem indyjskim koronawirusa. Jeżeli on jednak się pojawi - pytanie jak on może wpłynąć na rozwój epidemii w naszym kraju? Przede wszystkim jak każdy z wariantów jest zawsze swego rodzaju niespodzianką dla środowiska, w które wkracza, dlatego że nie do końca znamy naszą podatność na ten akurat wariant. Tak jak mówiła pani profesor, wariant nazywany indyjskim ma pewne właściwości wariantu kalifornijskiego i pewne właściwości wariantu brytyjskiego. Wiemy o tym, że w Polsce wariat brytyjski dosyć dobrze się zadomowił, wywołał prawdopodobnie, sądząc po wynikach analiz genetycznych, znaczącą rolę miał w kształtowaniu fali wiosennej. Jak będzie z wariantem tym, o którym teraz rozmawiamy - jest mi bardzo trudno powiedzieć. Podobnie jak pani profesor. Mam następujące powody do takiego stanowiska. Po pierwsze nie jesteśmy pewni jaka w tej chwili cześć naszej populacji w Polsce jest już po kontakcie z wirusem SARS-CoV-2. Niektóre szacunki mówią, że jest to 30%, inne szacunki mówią, że to może być nawet już 50%. Co by oznaczało, że przynajmniej przeważająca część z tej grupy, która była w kontakcie z wirusem, ma przeciwciała. Pytanie czy ten wariant, który się rozwija w Indiach, ten układ immunologiczny obronny, które został wytworzony po kontakcie z odmiennymi wariantami, w jakiś sposób tutaj nastąpiłaby interakcja kontaktu w nowych okolicznościach. Czy układ immunologiczny zareagowałby tutaj swoimi właściwościami obronnymi, czy też nie. Jeżeli nie, mielibyśmy spory kłopot. Spójrzmy też na to, że pojawiają się doniesienia już od jesieni z różnych części świata o reinfekcjach. Te reinfekcje oznaczają, że osoby, które już chorowały, chorują ponownie. Jak zwróciła również uwagę pani profesor, mamy jeszcze niewielkiej odsetek społeczeństwa, który jest wyszczepiony dwoma dawkami szczepionki, a więc nie mamy jeszcze również osłony wynikającej z pobudzenia układu immunologicznego poprzez podanie szczepionki. Nie mamy też wciąż leku. To są niewiadome, które należy wziąć pod uwagę przy jakichkolwiek symulacjach matematycznych.
d1dztu2
d1dztu2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj