Trwa ładowanie...
d42uz19

Koronawirus w Polsce. Myśliwi mogą wchodzić do lasu? Jest reakcja resortu środowiska

Dwa dni temu opinię publiczną wzburzyła informacja, że rząd ma zamiar zmienić rozporządzenie, dotyczące zakazu wchodzenia do lasów. Miano z niego wyłączyć myśliwych. Na te informacje zareagował w sobotę resort środowiska. "Informacje w mediach, że zakaz wstępu do lasu nie obejmuje myśliwych to nieprawda" - czytamy w komunikacie ministerstwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Myśliwi mogą wchodzić do lasu? Jest reakcja resortu środowiska
Koronawirus w Polsce. Myśliwi mogą wchodzić do lasu? Jest reakcja resortu środowiska (PAP)
d42uz19

Informację o szykowanej zmianie w rozporządzeniu Rady MInistrów z 31 marca podał jako pierwszy dziennik "Polska The Times" oraz Agencja Informacyjna Polska Press. Informację te miał potwierdzić dziennikarzom rzecznik rządu Piotr Mueller.

Zobacz także: Za śmierć na polowaniu myśliwy odpowie przed sądem. Jest akt oskarżenia ws. pomyłki z dzikiem

1 kwietnia nowelizacja rozporządzenia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Możemy tam przeczytać, że do paragrafu 5 rozporządzenia, który zakazywał przemieszczania się Polaków po obszarze kraju, wprowadzono kolejny wyjątek - myśliwych, którzy wykonują czynności związane z ustawą "o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt". Czy to jednak oznacza, że mogą oni wchodzić do lasu?

d42uz19

"Pojawiające się w mediach informacje, że wprowadzony zakaz wstępu do lasów nie obejmuje myśliwych, to nieprawda. Od 3 do 11 kwietnia myśliwi nie mogą organizować w lesie polowań ani - tak jak każdy inny obywatel - nawet przebywać w lasach" - tłumaczy na swoim profilu na Facebooku Ministerstwo Środowiska.

Zobacz także: Tworóg. Myśliwy pomógł policji zatrzymać kłusownika. Usłyszał strzały

"Rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające powszechny zakaz poruszania się, przewidziało możliwość przemieszczania się myśliwych realizujących obowiązki wynikające z prawa łowieckiego, jak np. ważne dla rolników szacowanie szkód łowieckich. Tym samym rozporządzeniem wprowadzono zakaz korzystania z terenów zielonych, czyli także lasów. Od tego zakazu nie przewidziano jednak wyjątku dla myśliwych" - tłumaczy resort środowiska.

"Oznacza to, że myśliwi mogą się przemieszczać, ale poza zamkniętym obszarem, wyłącznie w celu szacowania szkód łowieckich, zabezpieczania pól rolników przed szkodami, dokonywania niezbędnych napraw lub wykonywania poleceń odpowiednich władz związanych zapobiegających rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń, który zagraża polskim rolnikom. Jednak poza zamkniętymi terenami zielonymi" - dodaje resort.

d42uz19

Podziel się opinią

Share

d42uz19

d42uz19
Więcej tematów