Koronawirus w Polsce. Ministerstwo zdrowia zmienia zasady pracy medyków
"Pracownicy medyczni, którzy mają kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem będą mogli pracować tylko w jednym miejscu" - czytamy w projekcie rozporządzenia ministerstwa zdrowia. Za to ograniczenie lekarze mają otrzymać dodatkowe świadczenia.
Projekt rozporządzenia zakłada, że medycy wykonujący pracę na stanowiskach medycznych, wymienionych w dokumencie, nie będą mogli udzielać świadczeń zdrowotnych pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, chyba że udzielając tych świadczeń nie mają bezpośredniego kontaktu z tymi pacjentami.
Jednocześnie ministerstwo zamierza wypłacać rekompensatę za takie rozwiązanie. Łukasz Szumowski ma zobowiązać NFZ do przekazania pieniędzy placówkom medycznym na dodatkowe świadczenia pieniężnych dla osób, które będą pracowały wyłącznie w jednym miejscu. Świadczenia mają być uzależnione od wysokości wynagrodzenia w danej placówce (oraz poza nią) w czasie przed, jak i w trakcie obowiązywania nowego ograniczenia.
Przeczytaj też: Koronawirus w Polsce a wybory prezydenckie. Nie ustaje krytyka ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego
"Wysokość tego świadczenia będzie równa 80 proc. wartości wynagrodzenia pobieranego poza podmiotem w okresie poprzedzającym objęcie ograniczeniem w przypadku pracownika, który otrzymywał wynagrodzenie w związku z wykonywaniem świadczeń w innym miejscu niż podmiot albo 50 proc. wynagrodzenia danej osoby otrzymywanego w podmiocie w pozostałych przypadkach, w każdym przypadku nie niższa niż wartość 50 proc. wynagrodzenia danej osoby otrzymywanego w podmiocie, oraz nie wyższa niż 10 000 zł" - uściśla resort zdrowia.
Podstawą prawną do wydania decyzji ministra zdrowia jest ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Obecnie projekt rozporządzenia trafił do konsultacji. Uwagi do dokumentu można zgłaszać do 21 kwietnia 2020 r. (wtorek) do godz. 16:00.
Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w grudniu, w chińskiej prowincji Hubei, ze stolicą w mieście Wuhan. Do głównych objawów choroby należą gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie i spłycony oddech.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl