Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: zostańcie w domach w Wielkanoc

- Stawiane są linie produkcyjne m.in. maseczek medycznych. W czerwcu te moce produkcyjne powinny być na poziomie 100 mln miesięcznie - powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM. Minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że liczba zachorowań będzie rosła. Zaapelował też do Polaków, by święta wielkanocne spędzili w domu.

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: zostańcie w domach w WielkanocŹródło: East News, fot: Rafal Gaglewski/REPORTER
d18hkmd
d18hkmd

- Niebawem będziemy prosić wszystkich z personelu medycznego, aby nosili maseczki ochronne - powiedział podczas konferencji prasowej w sobotę minister zdrowia Łukasz Szumowski, zaznaczając, że chodzi o wszystkich pracowników - także w laboratoriach czy w transporcie.

- W zeszłym tygodniu uruchomiono ponad 7 mln maseczek, 2 mln rękawiczek, 400 tys. litrów płynu do dezynfekcji dla szpitali. Przeprowadzamy około 6 tysięcy testów na dobę i dostarczamy testy do laboratoriów - wyliczał szef resortu zdrowia.

Dodał, że wszystkie szpitale będą mogły liczyć na refundacje za przeprowadzone testy. - Chcemy jak najszybciej i jak najwięcej testować. Dzisiaj wydaliśmy zarządzenie, by każdy szpital miał prawo testować. Wszystkie szpitale, nie tylko jednoimienne, będą mogły mieć zapłacone przez NFZ za testy dla swoich pacjentów i lekarzy - mówił szef resortu zdrowia.

Zobacz też: Konstytucjonalista o wyborach. Mówi o jedynym sposobie, by je przełożyć

Szumowski powiedział również, że nic nie wskazuje na to, aby epidemia miała wygasnąć w najbliższych tygodniach. - Liczba zachorowań rośnie i będzie przyrastała - mówił. Zaapelował również, aby zmienić plany na święta i - w miarę możliwości - zrezygnować z podróży i spotkań. - Kontakt przy stole jest ogromnym zagrożeniem - stwierdził Szumowski.

d18hkmd

- Postarajmy się, żeby Wielkanoc była symbolem życia, a nie epidemii, która może nas zdziesiątkować, jeżeli zintensyfikujemy nasze kontakty międzyludzkie - zaapelował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zapowiedział też, że będzie rekomendował wprowadzenie kolejnych przepisów dotyczących rozprzestrzeniania się wirusa.

- Tu jest rekomendacja jednoznaczna. Powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się. To oczywiście poważny problem i poważne wyzwanie, bo święta Wielkiej Nocy są takim czasem, kiedy zwykle spotykaliśmy się z rodzinami, kiedy Polacy podróżowali między miastami, ale tutaj, tak jak powiedział profesor Szumowski, staramy się chronić życie ludzkie. Nie tylko zdrowie, ale i życie ludzkie. W związku z tym rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta zrezygnować z podróży, aby w te święta pozostać w domach - stwierdził Michał Dworczyk.

Koronawirus w Polsce. Dworczyk: stawiane są linie produkcyjne m.in. maseczek medycznych

- 31 mln maseczek medycznych, 28 mln maseczek z filtrami, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, 1,8 mln gogli, okularów i przyłbic - to dane z ostatnich 10 dni. Ten asortyment jest przewożony za pośrednictwem mostu powietrznego - mówił z kolei wcześniej Michał Dworczyk, szef KPRM.

d18hkmd

- Dodatkowo zostało zakupionych 300 000 kolejnych testów na obecność koronawirusa - zapowiadał. Dworczyk stwierdził, że "stawiane są linie produkcyjne m.in. maseczek medycznych". - W czerwcu te moce produkcyjne powinny być na poziomie 100 mln miesięcznie - wyjaśnił.

- W kwietniu miesięczny wolumen maseczek niemedycznych będzie wynosił 40 mln sztuk - zaznaczył.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

d18hkmd

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d18hkmd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18hkmd
Więcej tematów