Trwa ładowanie...
koronawirus

Koronawirus w Polsce. Łódź otworzy przedszkola, ale najpierw wykonano testy pracowników. Efekt: 12 zakażonych

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Od 25 maja rozpoczną się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, a od 6 maja stopniowo otwierane są przedszkola i żłobki. Łódź zdecydowała się otworzyć te placówki od 18 maja. Władze miasta jednak powiedziały: najpierw zrobimy testy. Efekt? Z 2 tys przebadanych osób 12 jest zakażonych koronawirusem.

Share
Koronawirus w Polsce. Łódź otworzy przedszkola, ale najpierw wykonano testy pracowników. Efekt: 12 zakażonych
Źródło: Pixabay
d1ptgex

W poniedziałek otwarte zostaną publiczne przedszkola i żłobki w Łodzi.

Władze miasta postanowiły najpierw, poza sprawdzeniem placówek pod względem wytycznych GIS, przebadać pracowników przedszkoli i żłobków. Testy rozpoczęły się w piątek i od tego dnia przebadano ponad dwa tysiące osób.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi odpowiedzialna m.in. za edukację, poinformowała, że z 377 wyników, które otrzymali, 12 jest pozytywnych. - W poniedziałek z tego powodu nie wszystkie placówki zostaną otworzone. Rodzice są informowani na bieżąco, ale proszę być w kontakcie z placówkami i śledzić ich strony internetowe - dodała.

Zamknięte na pewno pozostaną przedszkola nr 5, 52, 152 i 199. - W części jest remont, a część nie spełnia wymogów GIS.

d1ptgex

Koronawirus w Polsce. Otwierają się przedszkola i żłobki, a za tydzień szkoły

- Moje przedszkole od poniedziałku nie rusza - mówi nam nauczycielka z przedszkola w Łodzi. Tłumaczy, że badania, które mieli wykonywane pracownicy, to testy przesiewowe wykrywające przeciwciała - część osób została wysłana na dalsze badania. - Bardzo dobrze, że władze Łodzi wpadły na taki pomysł. Skoro można chorować bezobjawowo, to takie testy były strzałem w dziesiątkę. Czuję się bezpieczniej, bo nie stwarzam zagrożenia - dodaje nauczycielka.

Testy pracowników przedszkoli i żłobków przed ich otwarciem to fenomen. W innych miastach raczej nie podejmowano takiego kroku. Mimo możliwości otwarcia placówek od 6 maja, wiele samorządów się na to nie zdecydowało.

Wyjątkiem był Rzeszów, który już pierwszego dnia otworzył przedszkola i żłobki. Wielu rodziców w ostatniej chwili mimo początkowych chęci nie wysłało jednak dzieci do tych placówek. - Być może to dlatego, że to pierwszy dzień i rodzice podchodzili do sprawy z dużą rezerwą. To oczywiście w ciągu najbliższych dni może się zmienić - mówił nam Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rzeszowie.

18 maja żłobki i przedszkola zostaną również otwarte m.in. w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ptgex

Podziel się opinią

Share
d1ptgex
d1ptgex
Więcej tematów