Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Ks. Tadeusz Guz z KUL: "W czasie mszy nie można się zarazić". Biskup reaguje

- Msza święta nie jest miejscem, przestrzenią i czasem rozprzestrzeniania wirusów, tylko przychodzenia Pana Boga - twierdzi ks. Tadeusz Guz, wykładowca KUL. Po jego wypowiedzi pojawiał się reakcja ze strony arcybiskupa lubelskiego Stanisława Budzika.

Share
Koronawirus w Polsce. Ks. Tadeusz Guz z KUL: "W czasie mszy nie można się zarazić". Biskup reaguje
Źródło: East News, fot: JAN GRACZYNSKI/East News
d27wmuh

Kontrowersyjna wypowiedź księdza Tadeusza Guza padła w programie "Rozmowy niedokończone", transmitowanym przez Radio Maryja i Telewizję Trwam.

Koronawirus w Polsce. Ks. Tadeusz Guz: "Pan Bóg żadnych wirusów nie rozprzestrzenia"

W trakcie audycji, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego stwierdził, że podczas uczestnictwa we mszy świętej, nie można zakazić się koronawirusem. - Pan Bóg żadnych wirusów nie rozprzestrzenia, bo jest święty. Podobnie każdy akt w czasie mszy świętej, bo niektórzy się obawiali, że kapłan, który celebruje, i jest komunia święta do ust, może zakażać - mówił ks. Guz.

W jego opinii, "kapłan ma konsekrowane dłonie", w związku z czym nie może nikogo zakazić. Jak dodaje, ksiądz ma także omywane dłonie przy Lavabo, czyli przy ofiarowaniu darów dla Boga przez naród wierzący. - Więc kapłan ma nie tylko umyte ręce w sensie takim, jakiego oczekuje pan minister zdrowia w Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także kapłan ma umyte ręce w sensie nadprzyrodzonym, czyli łaski. A zatem żadne udzielanie komunii świętej do ust nie zagraża ani jednemu Polakowi roznoszeniem jakichkolwiek wirusów, bo to jest akt święty - przekonywał ksiądz Guza.

Zobacz też: Wybory prezydenckie w obliczu koronawirusa. Wygrałby Andrzej Duda

Koronawirus w Polsce. Ks. Tadeusz Guz: "Msza nie jest miejscem rozprzestrzeniania się wirusów"

Jak zauważa "Gazeta Wyborcza", to, co wybrzmiało ze słów wykładowcy KUL, to wiara w to, że podczas mszy nie może dojść do jakiegokolwiek zakażenia koronawirusem.

d27wmuh

- Msza święta (...) zatem nie jest miejscem, przestrzenią i czasem rozprzestrzeniania wirusów, tylko przychodzenia Pana Boga. Jak Polska będzie bogata Bogiem, to będzie też zwyciężczynią nad tym śmiertelnie niebezpiecznym patogenom - dodał kapłan.

Koronawirus w Polsce. Ks. Tadeusz Guz spotkał się z reakcją arcybiskupa i władz KUL

Na słowa księdza Tadeusza Guzy zareagował arcybiskup lubelski Stanisław Budzik. Ten domaga się sprostowania słów wypowiedzianych przez kapłana.

d27wmuh

- Wypowiedzi ks. prof. Guza na antenie TV Trwam stoją w sprzeczności z katolicką nauką o przeistoczeniu oraz stanowiskiem Episkopatu Polski - informuje ks. Adam Jaszcz, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Jak przypomina, hostia zachowuje wszystkie właściwości chleba, dlatego Episkopat Polski zobowiązał kapłanów do przestrzegania zasad higieny, w tym mycia i dezynfekcji dłoni oraz zachowania wszystkich środków ostrożności. - Ksiądz arcybiskup wzywa ks. prof. Guza, aby jak najszybciej sprostował wypowiedzi niezgodne z katolicką nauką o Eucharystii - dodaje rzecznik, ks. Adam Jaszcz.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Głos w sprawie zabrały też władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jak informuje uczelnia, ksiądz Tadeusz Guz nie powinien wypowiadać się na temat epidemii. - W związku z ogłoszonym stanem epidemii władze uniwersytetu zobowiązały wszystkich pracowników i studentów - w tym również ks. Guza - do realizacji zaleceń i przepisów wydawanych przez odpowiednie organy i służby, przede wszystkim przez Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego - informuje Lidia Jaskuła, rzeczniczka KUL.

d27wmuh

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d27wmuh

Podziel się opinią

Share
d27wmuh
d27wmuh
Więcej tematów