Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: "Postarajmy się zachować większą dyscyplinę"

Możliwe nowe ograniczenia w poruszaniu się. Łukasz Szumowski przekazał informację, że po minionym weekendzie rząd analizuje sytuację. Chodzi o setki Polek i Polaków, które przetoczyły się przez parki i bulwary w całej Polsce. - Po tym widać, że wprowadzone środki nie są wystarczające - mówił szef resortu zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: "Postarajmy się zachować większą dyscyplinę"Źródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d10lvx7
d10lvx7

Najnowsze informacje Łukasz Szumowski przekazał w trakcie konferencji prasowej.

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: "Czeka nas gwałtowny wzrost liczby zakażonych"

Na początku Szumowski podziękował Polakom i medykom za wspólną walkę z koronawirusem. - Dzięki naszej solidarności mamy szansę ograniczyć napływ nowych pacjentów do szpitali, co pomoże nam leczyć te osoby, które już się tam znalazły - podkreślił Szumowski. Minister zdrowia przywołał przypadki z Hiszpanii i Włoch, gdzie brakuje miejsca w szpitalach. - Od nas zależy, ilu chorych będzie przybywać, ale jedno jest pewne, czeka nas gwałtowny wzrost liczby zakażonych - dodał stanowczo.

Łukasz Szumowski wspomniał, że sytuacja w Polsce się zmienia. Zaznaczył, że wzrasta ryzyko zakażenia koronawirusem. - W związku z tym, podjęliśmy decyzję o dystrybucji ponad 5 milionów maseczek, 119 tys. masek FFP2 i wyższych, prawie 32 tys. kombinezonów, 6 milionów rękawiczek i 40 tys. gogli ochronnych - wymienił minister i dodał, że środki te trafią nie tylko do szpitali jednoimiennych, ale też innych placówek. Dostawy obejmą też apteki i ośrodki zdrowia.

Zobacz też: Wybory prezydenckie w obliczu koronawirusa. Wygrałby Andrzej Duda

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: "W tym tygodniu 5000 testów na dobę"

Szef resortu zdrowia mówił tez o stanie szpitali w Polsce. Na ten moment to 10 tys. łóżek w szpitalach jednoimiennych i ponad 1000 respiratorów. Jak zaznaczył, łóżek zajętych jest blisko 1300, a respiratorów około 50.

d10lvx7

Szumowski tłumaczył też, że zmienił się status osoby "w grupie ryzyka". - To pacjenci z ostrą niewydolnością oddechową, które znajdują się na OIOM-ie - podkreślił.

Minister zdrowia zaznaczył również, że każdy medyk, który mógł zetknąć się z osobą zakażoną, a nie miał odpowiednich środków ochronnych, może liczyć na pierwszeństwo w przeprowadzeniu testów. Jak dodał, w Polsce przeprowadza się obecnie około 1200 testów na milion mieszkańców. Wciąż otwierane są też nowe laboratoria. - Jestem przekonany, że w tym tygodniu osiągniemy wydolność 5000 testów na dobę - przekazał minister zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski nie wyklucza zaostrzenia ograniczeń

- To, co będzie działo się dalej, będzie zależało od nas. Pokazał to też ostatni weekend. Lepsza pogoda, dużo ludzi na ścieżkach, w parkach. Postarajmy się zachować w najbliższych tygodniach większą dyscyplinę - mówił Łukasz Szumowski.

d10lvx7

Szef resortu zdrowia apelował także o nieukrywanie żadnych dolegliwości. - Jeżeli mamy symptomy zakażenia, mówmy o tym lekarzom. To ważne dla naszego zdrowia, a także zdrowia i życia innych ludzi - powiedział.

Szumowski mówił też o nowych przypadkach osób zakażonych koronawirusem. Jak zaznaczył, wśród chorych są zarówno osoby z kwarantanny, jak i zupełnie nowe przypadki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Minister zdrowia nie wykluczył też nowych restrykcji wobec Polaków. Jak zaznaczył, rządzący analizują obecną sytuację. Szumowski ponownie przywołał przykład minionego weekendu, gdy setki naszych rodaków ruszyły do parków. - Po tym widać, że wprowadzone środki nie są wystarczające - zaznaczył. Konkluzje ministerstwa ws. obostrzeń mają pojawić się w najbliższych dniach.

d10lvx7

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania i informacje!

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d10lvx7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10lvx7
Więcej tematów