Trwa ładowanie...
d39q6lv

Koronawirus w Polsce. Konferencja premiera i ministrów. Najnowsze informacje od Łukasza Szumowskiego

Koronawirus w Polsce. Rząd zdecydował się na wdrożenie trzeciego etapu odmrażania gospodarki. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że żaden lekarz w Polsce nie musiał decydować, który pacjent ma żyć, a który nie. Zaznaczył, że "bardzo dużo od nas zależy".
Share
Koronawirus w Polsce. Jest decyzja ws. trzeciego etapu odmrażanie gospodarki
Koronawirus w Polsce. Jest decyzja ws. trzeciego etapu odmrażanie gospodarkiŹródło: YouTube
d39q6lv

Konferencja prasowa w sprawie trzeciego etapu odmrażania gospodarki. Po premierze Mateuszu Morawieckim głos zabrał Łukasz Szumowski. Mówił o konieczności zachowania "maksymalnego reżimu sanitarnego".

- Apeluję o ścisłe trzymanie się reguł. W zakładach fryzjerskich nie może być czynnej poczekalni, nie może być tłumu osób w restauracji czy kawiarni. Bardzo dużo od nas zależy - podkreślił. Przypomniał, że należy nosić maseczki i zachowywać dystans. Co ze spotkaniami z rodziną w domach? - Musimy zachować zdrowy rozsądek - odpowiedział Szumowski.

- Na dzisiaj żaden medyk nie musiał podejmować decyzji, który pacjent ma żyć, a który nie - zaznaczył Szumowski. - W Polsce, w którym narodziła się Solidarność, model darwinistyczny jest nie do przyjęcia - tłumaczył.

d39q6lv

Zobacz też: Infekcje zimą to był SARS-CoV-2? Prof. Robert Flisiak o wirusach w Polsce

Pochwalił się też statystykami. - W zeszłą dobę zrobiliśmy 20 tys. testów. Ponad 1200 osób skorzystało z drive-thru - powiedział minister zdrowia. I zaznaczył, że jako kraj spadliśmy poniżej 1 we wskaźniku R. - Gdyby oddzielić ognisko, jakim są kopalnie, Śląsk miałby normalną krzywą na tle Polski. Zaczynamy być w tendencji spadkowej epidemii. Możemy spokojnie przechodzić do kolejnego etapu - mówił.

Co z weselami? - Dopiero zaczynamy uruchamiać sektor gastronomiczny. Pozwólmy mu ruszyć, zanim będziemy mówić o organizacji większych imprez. Dajmy sobie trochę czasu - stwierdził Szumowski.

d39q6lv

Trzeci etap odmrażania gospodarki. Co nowego?

Od 18 maja będą działały zakłady fryzjerskie, kosmetyczne z zachowaniem rygorów sanitarnych. Częściowo zostają otwarte lokale gastronomiczne. Zmienione zostają zasady funkcjonowania komunikacji miejskiej. Od teraz zajęte będzie mogło być 30 proc. wszystkich miejsc siedzących lub siedzących.

Będzie można korzystać z obiektów sportowych takich jak orliki, stadiony, sale gimnastycznych - z ograniczeniami dotyczącymi liczby osób.

Od 25 maja w klasach 1-3 klas podstawowych będą zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne. Decyzja zależy od rodziców. Zasiłek zostaje utrzymany.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39q6lv

Podziel się opinią

Share
d39q6lv
d39q6lv
Więcej tematów