Trwa ładowanie...
d39i54a

Koronawirus w Polsce. Jest rozporządzenie w sprawie stanu epidemii

Nowe zasady przemieszczania się i podróżowania transportem publicznym reguluje wtorkowe rozporządzenie ministra zdrowia. Obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Jest rozporządzenie w sprawie stanu epidemii
Koronawirus w Polsce. Jest rozporządzenie w sprawie stanu epidemii (East News, Fot: Piotr Hukało)
d39i54a

Rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii zakłada, że "w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób" z wyjątkiem w celu:

  • wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lubprowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;
  • zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej
  • wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu
  • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych

Zobacz też: Kościół podjął działania w związku z koronawirusem. "Za późno i za mało"

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

d39i54a

W rozporządzeniu wskazano, że "pieszo jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie". Z kolei w przypadku publicznego transportu zbiorowego nowe przepisy nakazują "przejazd nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących".

Rozporządzenie ministra zdrowia zmienia również liczbę osób, które mogą przebywać jednocześnie "w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń"

Do 11 kwietnia 2020 r. ma to być 5 uczestników - oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebu. Od 12 kwietnia ma to być znów 50 uczestników.

d39i54a

Rozporządzenie zakazuje także od 25 marca 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. organizowania zgromadzeń. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jego pełną treść można przeczytać TUTAJ.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zagrożenia

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan epidemii.

d39i54a

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d39i54a

Podziel się opinią

Share

d39i54a

d39i54a
Więcej tematów