Koronawirus w Polsce. Izba przyjęć w szpitalu Banacha w Warszawie częściowo zamknięta
Koronawirus w Polsce. - Szpital zawiesił działalność do godzin wieczornych. Potem będziemy starali się wznowić pracę. Potwierdzam, że ma to związek z koronawirusem. Wdrażane są odpowiednie procedury - powiedział prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Nieoficjalne informacje zostały potwierdzone. Na antenie TVN 24 prof. Zbigniew Gaciong powiedział, że szpital Banacha w Warszawie zawiesił działalność. Jedna osoba z personelu została zakażona koronawirusem. Prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, powiedział, że mogła mieć ona bezpośredni kontakt z około 80 osobami.
Wcześniej o tym, że przez sytuację epidemiczną izba przyjęć w Szpitalu Banacha w Warszawie została zamknięta, donosili rezydenci OZZL. Podkreślali, że nie można opuścić i wejść do placówki.
Jedna z lekarek przekazała nieoficjalnie WP, że jeden z pracowników medycznych przyszedł do pracy do szpitala, mimo że wiedział, ze jego żona ma koronawirusa. Okazało się później że sam jest zakażony. Ci, którzy mieli z nim bezpośredni kontakt, zostali poddani kwarantannie. Lekarka, która z nami rozmawiała, znajduje się wśród 80 osób które miały kontakt z zakażonym.
Głos w sprawie zabrał też wojewoda mazowiecki. "Informujemy, że nie ma decyzji o zamknięciu szpitala przez Wojewodę Mazowieckiego, ani przez Państwowego Inspektora Sanitarnego w m.st. Warszawie, pod którego nadzorem znajduje się Centralny Szpital Kliniczny. W szpitalu prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne przez upoważnionych przedstawicieli Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Szpital jest obecnie dezynfekowany, a Izba Przyjęć czasowo zamknięta. Pacjenci potrzebujący pilnej pomocy kierowani są do innych Izb Przyjęć. Pacjenci przebywający w szpitalu są pod opieką medyczną. Szpital nie zaprzestał działania" - czytamy w komunikacie.
"Objęcie kwarantanną ogromnego szpitala na Banacha po wcześniejszym przekształceniu na zakaźny ogromnego szpitala MSWiA oznacza, że Warszawa ma już o ponad 2000 mniej szpitalnych łóżek przeznaczonych dla pacjentów chorych na wszystkie inne choroby niż COVID-19" - zauważa dziennikarz Witold Głowacki
Koronawirus w Polsce i na świecie
Wciąż rośnie liczba zachorowań również w innych europejskich krajach. Dobre wiadomości napływają natomiast z Chin. W ciągu ostatniej doby nie wykryto tam żadnego nowego zachorowania. Pacjent zero w Polsce ma zaś wkrótce opuścić szpital.
Koronawirus zmienił życie Polaków. Zamknięto placówki oświatowe i kulturalne. Co więcej, biskupi zwolnili wiernych z obowiązku osobistego udziału w niedzielnych mszach świętych. Polacy w większości popierają taką decyzję hierarchów Kościoła katolickiego. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła, że zaplanowana data wyborów prezydenckich nie jest zagrożona.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl