Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce i wsparcie dla onkologii. "Zamrożony" Fundusz Medyczny Andrzeja Dudy

Koronawirus w Polsce wstrzymał realizację kluczowych programów zapowiadanych przez rząd. Jednym z nich jest zainicjowany przez głowę państwa Fundusz Medyczny, który miał wesprzeć polską onkologię. Prezydent – jak słyszymy – z projektu jednak nie rezygnuje.

Koronawirus w Polsce i wsparcie dla onkologii. "Zamrożony" Fundusz Medyczny Andrzeja DudyŹródło: KPRP, fot: Jakub Szymczuk
d3fu06n

Piątek, 6 marca, późny wieczór. Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki organizują wspólną konferencję prasową. Andrzej Duda informuje na niej o podpisaniu przez niego ustawy o przekazaniu 1,95 mld zł rekompensaty dla TVP i Polskiego Radia. Głowa państwa robi to dopiero po decyzji Rady Mediów Narodowych o odwołaniu prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Prezydent dopiął swego i ustawę podpisał. Kurski – zgodnie z wolą Dudy – przestał być prezesem TVP (później, jak znów ujawniliśmy, został członkiem zarządu TVP), a telewizja publiczna dostała potężny zastrzyk finansowy.

d3fu06n

Koronawirus w Polsce a Fundusz Medyczny. Do wsparcia onkologii namawiała pierwsza dama

Sprawa od początku była – siłą rzeczy – politycznym problemem dla głowy państwa. Opozycja przy wsparciu środowiska lekarskiego i chorych na raka pacjentów wściekłych na władzę domagała się od prezydenta zawetowania ustawy o 2 mld zł dla mediów publicznych i przekazania tej kwoty na onkologię. Symbolem całej sytuacji stał się osławiony "środkowy palec" Joanny Lichockiej, który rzutował na wizerunek całego obozu rządzącego – w tym prezydenta.

Dlatego Andrzej Duda – przy wsparciu premiera – postanowił znaleźć wyjście z tej kłopotliwej dla wszystkich sytuacji. Wraz z szefem rządu 6 marca poinformował o podpisaniu ustawy o mediach publicznych, ale jednocześnie ogłosił powołanie specjalnego Funduszu Medycznego, którego roczna kwota miała wynosić niemal 3 mld zł. Pieniądze te – zgodnie z założeniem – miały wspomóc leczenie pacjentów onkologicznych, a także finansowanie leczenia dzieci dotkniętych chorobami onkologicznymi i chorobami rzadkimi.

8 marca na konferencji prasowej z ministrem Łukaszem Szumowskim Duda powtórzył: prace nad stworzeniem Funduszu ruszają. Projekt koordynować ma resort zdrowia.

Szumowski zapowiada: w Ministerstwie Zdrowia już tworzą się zespoły do opracowania tego projektu. – Będziemy jak najszybciej przedkładali Radzie Ministrów i potem, mam nadzieję, parlamentowi, do procedowania konkretne akty prawne związane z tym Funduszem Medycznym – zapewnia minister.

d3fu06n

Do przyspieszenia tempa nad rozszerzeniem wsparcia dla pacjentów onkologicznych namawia – jak słyszymy – sama pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Dla głowy państwa sprawa ma mieć wymiar osobisty – prezydent sam ma w gronie bliskich przyjaciół osobę zmagającą się z chorobą onkologiczną.

Koronawirus w Polsce a Fundusz Medyczny. Prezydent ma przedstawić nowy program wyborczy

Od tamtego czasu minęło półtora miesiąca. Fundusz Medyczny nadal nie został powołany. Projekt "zamroził" koronawirus.

Do dziś nie wiadomo, skąd mają pochodzić pieniądze na prezydencką inicjatywę. Rząd na ten temat milczy. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji próżno szukać projektu w tej sprawie.

Strzępek informacji przekazuje jedynie resort zdrowia: "Uprzejmie informujemy, że założenia Funduszu Medycznego są na etapie przygotowania. Prace w tym zakresie prowadzi Ministerstwo Zdrowia. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną i panującą pandemię, termin zakończenia ww. prac nie jest możliwy do określenia".

d3fu06n

Zwracamy się z pytaniem o Fundusz do szefowej sztabu programowego prezydenta. Beata Szydło zapewnia: Fundusz powstanie, a polska onkologia otrzyma obiecane wsparcie.

– Decyzja o powołaniu funduszu onkologicznego została podjęta i zapadła. Mówił o tym zarówno premier, jak i prezydent na konferencji prasowej 6 marca. Te 3 miliardy zostaną tam przekierowane i fundusz wspierający pacjentów zostanie uruchomiony. Być może prezydent zaproponuje w najbliższym czasie rozszerzenie zakresu tych świadczeń w ramach tej zaplanowanej kwoty – przyznaje po raz pierwszy w programie "Tłit Wirtualnej Polski" Beata Szydło.

Szefowa sztabu programowego kampanii prezydenta nie podaje jednak konkretnej daty wejścia w życie zapowiedzianego na początku marca projektu. Jednocześnie zdradza nam, że Andrzej Duda w nadchodzących dniach ma ujawnić szczegóły swojego nowego programu wyborczego.

Według naszych informacji, prezydent znów może wrócić do kwestii Funduszu. Pałac Prezydencki zdaje sobie sprawę z wagi zapowiedzi jego powołania.

Jednocześnie rząd w tych trudnych czasach musi "spinać" budżet państwa jak tylko się da. Oszczędzanie na kluczowej dla onkologii zapowiedzi może jednak okazać się dla obozu władzy zabójcze.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3fu06n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fu06n
Więcej tematów