ŚwiatKoronawirus w Polsce i na świecie. WHO przestrzega przed zbyt wczesnym wycofywaniem ograniczeń

Koronawirus w Polsce i na świecie. WHO przestrzega przed zbyt wczesnym wycofywaniem ograniczeń

Władze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zwróciły się do rządów krajów, aby nie ulegały one pochopnemu optymizmowi i nie wycofywały się zbyt szybko z wprowadzonych przez siebie środków ostrożności. Eksperci twierdzą, że decyzja o poluzowaniu obostrzeń może spowodować nawrót epidemii koronawirusa.

Koronawirus w Polsce i na świecie. WHO przestrzega przed zbyt wczesnym wycofywaniem ograniczeń
Źródło zdjęć: © PAP | David Arquimbau Sintes
Radosław Opas

07.04.2020 | aktual.: 08.04.2020 14:21

Na temat działań władz niektórych państw wypowiedział się Christian Lindmeier. Podczas zorganizowanej konferencji prasowej rzecznik WHO apelował, aby wstrzymać się jeszcze z wycofywaniem ograniczeń zarządzonych w związku z koronawirusem.

- Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby nie rezygnować zbyt wcześnie ze środków ostrożności, ponieważ może wtedy dojść do nawrotu epidemii - stwierdził Lindmeier.

Ekspert dodał także, że Światowa Organizacja Zdrowia nie posiada stworzonego planu i ogólnego spisu zaleceń, co do wycofywania restrykcji.

- Podobnie jest z chorobą, jeśli wstaniesz zbyt wcześnie z łóżka i pójdziesz biegać, ryzykujesz upadek i wynikające z tego komplikacje – dodał rzecznik WHO.

Zniesienie części obostrzeń zapowiedziały już władze Czech. Minister zdrowia Adam Vojtech ogłosił, że jeśli sytuacja w kraju nie ulegnie nagłemu poruszeniu, to klienci będą mogli ponownie zrobić zakupy w sklepach budowlanych i papierniczych.

Wznowiony ma zostać też częściowo ruch samolotów. Według zapewnień podróże będą możliwe w celach służbowych lub w sytuacji wyższej konieczności.

Obostrzenia wycofywane mają być również w Austrii. Kanclerz Sebastian Kurz poinformował, że należy przywrócić gospodarkę do życia. Od 1 maja otwarte mają być wszystkie sklepy, centra handlowe oraz stopniowo punkty usługowe tj. zakłady fryzjerskie.

whokoronawirusepidemia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (169)