Koronawirus w Polsce i na świecie. Szwedzi nie zostali w domach. Mają więcej zgonów na milion mieszkańców niż Niemcy (RELACJA)
23.04.2020 | aktual.: 23.04.2020 21:25
Koronawirus wciąż zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. Z najnowszych danych wynika, że zabił już ponad 186 tys. osób na całym świecie. Ponad 2,6 mln osób jest zakażonych. Część krajów wprowadziła restrykcyjne ograniczenia dla swoich obywateli, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Inne - tak jak Szwecja - ograniczyły się jedynie do zaleceń dla obywateli. Czy było to słuszne? Ostatnie dane wskazują, że raczej nie.
Kończymy naszą relację. Zapraszamy jutro.
Koronawirus w Wielkiej Brytanii | Na Wyspach rozpoczęto w czwartek testowanie na ludziach szczepionki na koronawirusa. Podano ją dwóm ochotnikom z ponad 800, którzy wezmą udział w badaniu. Jedna połowa z biorących udział w badaniu osób dostanie szczepionkę na SARS-CoV-2, a druga - na zapalenie mózgu. Żaden z ochotników nie będzie wiedział, jaką szczepionkę otrzymał. Prof. Sarah Gilbert z zespołu naukowców z Oxford University, który opracował szczepionkę, prowadziła jej badania przedkliniczne. Jest ona na "80 proc. przekonanana", że szczepionka ta będzie skutecznie chronić przed zakażeniem koronawirusem.
Koronawirus w Polsce | - Toczą się prace, również w Polsce, nad lekiem opartym na osoczu osób, które przebyły koronawirusa. Wydaje się, że jest szansa, żeby na jesieni taki lek został wprowadzony do użytku - poinformował w TVP Info wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
Koronawirus w USA | Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował, że około 3000 osób zostało losowo wybranych do badania i przetestowanych na obecność przeciwciał. Znaleziono je u 13,9 proc. z nich, co oznacza, że byli zakażeni koronawirusem, nawet jeśli nie mieli żadnych objawów COVID-19. To może oznaczać, że całkowita liczba zakażonych w tym stanie jest o wiele wyższa i może wynosić 2,7 mln osób.
Koronawirus w Europie | Przywódcy państw i rządów UE zgodzili się w czwartek, że Komisja Europejska ma przygotować Fundusz Ożywienia,. Ma on być powiązany z wieloletnimi ramami finansowymi - poinformował po zakończeniuwideoszczytu UE przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Szefowa KE Ursula von der Layen dodała, że fundusz ten będzie dysponował kwotą przekraczającą bilion euro.
Koronawirus we Francji | Liczba zgonów spowodowanych koronawirusem we Francji wzrosła w ciągu ostatniej doby o 516 przypadków. Łącznie zmarło już tam z tego powodu 21 856 osób. Od wczoraj odnotowano 1 653 nowe przypadki zakażenia.
Koronawirus w Polsce | - Odpowiedzialność za zdrowie i życie Polaków dzisiaj w sensie przede wszystkim tym politycznym, ale to jest także w sensie bezpośrednim ponosi minister zdrowia, pan profesor Łukasz Szumowski, który jest profesorem nauk medycznych, jest lekarzem bardzo doświadczonym. Bardzo dobrze sobie radzi do tej pory z epidemią koronawirusa. Mówiłem to już kilkakrotnie. Zwłaszcza jeżeli się spojrzy na to, co się dzieje w Polsce na tle innych krajów, choćby europejskich pod tym względem. Jego wypowiedź była w tej materii jednoznaczna, że wybory przeprowadzone w systemie korespondencyjnym, że w ogóle ten system przeprowadzenia wyborów jest systemem bezpiecznym. Zresztą proszę zwrócić uwagę na to, że przecież Poczta Polska, firmy kurierskie cały czas dostarczają w tej chwili przesyłki, w trakcie trwającej epidemii. Coś się dzieje z tego powodu? stwierdził prezydent Andrzej Duda w internetowym Q&A.
Koronawirus we Włoszech | LIczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Półwyspie Apenińskim spada. W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 2646 nowych zakażeń, dobę wcześniej było 3370 nowych przypadków. Łącznie liczba zakażonych SARS-CoV-2 wzrosła do 189 973 przypadków. W ciągu ostatniej doby zmarły we Włoszech 464 osoby (dobę wcześniej - 437,). Łącznie od początku epidemii odnotowano w tym kraju 25 549 zgonów.
Koronawirus na świecie | Chińscy naukowcy znaleźli aż 33 mutacje nowego koronawirusa SARS-CoV-2. To odkrycie ma być ostrzeżeniem dla twórców potencjalnych szczepionek, aby mogli "uniknąć pułapek” - informuje brytyjski portal news.sky.com. Zdaniem chińskich badaczy, tak duża liczba mutacji może tłumaczyć, dlaczego w niektórych częściach świata wirus jest bardziej zabójczy niż w innych.
Tarcza antykryzysowa | - Dzisiaj rozmawiałem z premierem Mateuszem Morawieckim i pokazał mi opracowania, z których wynika, że w tej chwili całościowa przygotowana kwota tej tarczy antykryzysowej, to jest ok. 400 mld zł, a więc to jest gigantyczna kwota. Jeden z największych programów osłonowych w Europie – stwierdził prezydent Andrzej Duda w internetowym Q&A.
Koronawirus w Szwecji | Z najnowszych danych wynika, że w liczącej 10,3 mln mieszkańców Szwecji odnotowano aż 2021 zgonów związanych z COVID-19. To - jak podkreślają niemieckie media - aż trzy razy więcej zgonów na milion mieszkańców niż u naszych zachodnich sąsiadów. Szwecja, która nie wprowadziła żadnych restrykcyjnych ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa, a jedynie zalecenia dla swoich obywateli, odnotowała do tej pory 16 755 zakażeń koronawirusem. W ciagu ostatniej doby liczba zakażonych wzrosła o 751 osób.
Resort poinformował także o śmierci 19 osób zakażonych koronawirusem To 82-letnia kobieta z Raciborza, 62-letni i 68-letni mężczyzna z Kędzierzyna-Koźla, 78-letnia i 75-letnia kobieta z Krakowa, 85-letnia kobieta, 70-letni mężczyzna i 91-letnia kobieta ze Zgierza, 55-mężczyzna z Łodzi, 48-letnia kobieta, 81-letni mężczyzna, 80-letnia kobieta, 35-letni mężczyzna, 62-letni mężczyzna, 63-letni mężczyzna i 86-letnia kobieta z Warszawy, 64-letni mężczyzna z Siedlec, 88-letni i 83-letni mężczyzna z Radomia.
Jak informuje resort wszystkie zmarłe osoby miały "choroby współistniejące".
Koronawirus w Polsce | Wojsko ewakuuje kolejne domy pomocy społecznej w Wielkopolsce - w Kaliszu i Pleszewie - poinformował na swoim profilu na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak. Wcześniej wojsko ewakuowało także ośrodek Salus w Kaliszu.
Koronawirus w Polsce | - Nie spoglądajmy w stronę szczepionki, która być może nie będzie nam w ogóle potrzebna, jeżeli przechorujemy to jako populacja. Wykorzystujmy wszystkie narzędzia, którymi dziś dysponujemy do walki z wirusem - stwierdził w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego Grzegorz Gielerak. Dyrekotr WIM tłumaczył, że latem nasza odporność wzrasta, łatwiej jest więc pokonać zakażenie koronawirusem.
Koronawirus w Polsce | Polscy naukowcy zbadają, czy szczepienia przeciwko gruźlicy zmniejszają ryzyko zachorowania i łagodzą przebieg zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Taką hipotezę wysunęli specjaliści New York Institute of Technology. Z ich analizy wynika, że w krajach realizujących program szczepień przeciwko gruźlicy, mniej jest zachorowań i zgonów z powodu Covid-19.
Podobne badania, dotyczące wpływu szczepionki BCG na zakażenie koronawirusem i przebieg choroby, prowadzą już naukowcy w Japonii, Holandii, Niemczech oraz Australii.
Koronawirus w Wielkiej Brytanii | Liczba zgonów na Wyspach wzrosła w ciagu ostatniej doby o 616. To oznacza, że z powodu koronawirusa zmarło w Wielkiej Brytanii już 18 738 osób.
Choć liczba nowych zgonów jest nadal bardzo wysoka, to jest ona wyraźnie niższa niż odnotowana w środę, gdy resort zdrowia informował o śmierci 759 pacjentów z COVID-19.
Koronawirus w Polsce | Pielęgniarki i położne zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pielęgniarek i Położnych protestują przeciwko nowelizacji tzw. ustawy o COVID-19 z 18 kwietnia 2020 r. Ich zdaniem na mocy wprowadzanych tam zmian pielęgniarki zmuszone będą m.in. do pracy w zmienionych grafikach i pozostawania w ciągłej gotowości do świadczenia pracy na każde wezwanie. Na dodatek przepisy nie dają żadnej gwarancji, że pracodawca będzie zobowiązany do zapłacenia wynagrodzenia za nadgodziny czy tzw. gotowość do pracy. "Naszym zdaniem przepisy te są zbliżone do tymczasowego aresztowania" - czytamy w komunikacie związku. Pielęgniarki przypominają też, że: "z niewolnika nie ma pracownika".
Koronawirus w Czechach | Sąd w Pradze uznał cztery rozporządzenia ministra zdrowia Czech, dotyczące m.in. ograniczeń w handlu i wolności zgromadzeń, za wydane niezgodnie z prawem. Zdaniem sądu minister nie miał prawa ich wydać. Tego typu ograniczenia może wprowadzać jedynie rząd na podstawie obowiązującego prawa kryzysowego. Czeski rząd ma teraz czas do 27 kwietnia, by rozwiązać ten problem. Jeśłi tego nie zrobi, przepisy te, które miały ułatwić walkę z epidemią koronawirusa, przestaną obowiązywać.
Nie widzisz relacji? Kliknij tutaj.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl