RELACJA ZAKOŃCZONA

Koronawirus w Polsce i na świecie. Sondaż: Chiny poradziły sobie lepiej niż USA. Relacja na żywo - 15 czerwca

Koronawirus w Polsce i na świecie. Sondaż: Chiny poradziły sobie lepiej niż USA. Relacja na żywo - 15 czerwca
Źródło zdjęć: © Getty Images
Arkadiusz JastrzębskiVioletta Baran

15.06.2020 14:32, aktual.: 25.03.2022 13:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie sięga 8 mln. Z powodu COVID-19 zmarło łącznie ponad 430 tys. osób. W Polsce liczba potwierdzonych zakażeń przekroczyła 29,7 tys. Zapraszamy na relację z najważniejszych wydarzeń związanych z epidemią.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Kończymy naszą relację dotyczącą epidemii COVID-19. Zapraszamy jutro!

Koronawirus we Francji

29 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. Od początku pandemii we Francji zmarło 29 436 zainfekowanych osób. 

Koronawirus - wybory prezydenckie

Członkowie obwodowych komisji w czasie nadchodzących wyborów prezydenckich otrzymają m.in. jednorazowe rękawiczki, maseczki medyczne i przyłbice – przesądziło w rozporządzeniu Ministerstwo Zdrowia. Lokale wyborcze będą wietrzone, a powierzchnie dezynfekowane. "Treść rozporządzenia jest dostosowana do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Ministerstwo Zdrowia uruchomi portal, na którym każdy samorząd będzie mógł wystąpić o bezpłatną dostawę rękawiczek, maseczek i płynów do dezynfekcji. Środki ochrony będą przygotowane do odbioru w urzędach wojewódzkich tak, aby zabezpieczyć zarówno członków komisji, jak i wyborców" – przekazał PAP w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Resort poinformował PAP, że rozporządzenie ws. sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym zostało w poniedziałek skierowane do opublikowania.

Koronawirus w Portugalii

Resort zdrowia tego kraju potwierdził w ciągu ostatniej doby 346 kolejnych infekcji. Tym samym łączna liczba przypadków zakażenia wzrosła do 37 036.  Od niedzieli zmarły 3 osoby zakażone SARS-CoV-2.  W sumie w Portugalii zmarło już 1520 pacjentów chorych na Covid-19.  

Koronawirus w Hiszpanii

Od niedzieli służby medyczne Hiszpanii zanotowały 181 nowych zakażeń koronawirusem. Tym samym  liczba zakażeń SARS-CoV-2 wzrosła z 243 928 do 244 109. 

Koronawirus w Polsce

Kolejny komisariat policji ogranicza działalność z powodu SARS-CoV-2.  "Ze względu na pozytywny wynik testu na koronawirusa u jednego z pracowników, podjęto decyzję o natychmiastowym izolowaniu i poddaniu kwarantannie policjantów i pracowników oraz dezynfekcji budynkuKomendy Powiatowej Policji w Zwoleniu" - poinformował zespół prasowy komendy  Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Koronawirus na świecie

Stany Zjednoczone, które skrytykowały działania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wciąz są jej członkiem - stwierdził na konferencji w Genewie dyrektor generalny WHO  Tedros Adhanom Ghebreyesus. 

Koronawirus w Niemczech

Niemiecki rząd inwestuje w firmę biotechnologiczna z Tybingi - CureVac, która pracuje nd szczepionką na koronawirusa.  Ta niemiecka firma trafiła na czołówki gazet po tym, jak rząd amerykański był rzekomo zainteresowany udziałami  w niej. Jak donosiły media, prezydent Donald Trump miał oferować dużą sumę pieniędzy, aby zabezpieczyć szczepionkę dla USA. Firma odpierała jednak te doniesienia. 

Koronawirus na Białorusi

W ciągu ostatniej odby potwierdzono w tym kraju 707 nowych infekcji koronawirusem i cztery nowe zgony z powodu COVID-19. Ogółem liczba osób zainfekowanych wynosi już 54,6 tys., a ofiar śmiertelnych - 312.

Koronawirus - badania naukowe

Według naukowców z amerykańskiego Scripps Research Institute nawet 45 proc. zakażeń koronawirusem przebiega bezobjawowo. Te osoby zakażają innych, co więcej sami mogą mieć poważne problemy ze zdrowiem.  Badania z pomocą tomografii komputerowej, w płucach aż 54 z 76 bezobjawowych zakażonych ze statku wycieczkowego  Diamond Princess wykazały objawy pewnych nieprawidłowości. Zmiany te nie doprowadziły do widocznych objawów klinicznych, ale ich obecność sprawia, że nie można wykluczyć skutków SARS-CoV-2, które objawią się dopiero po pewnym czasie - dowodzą badacze.

Koronawirus na świecie.

Chiny lepiej poradziły sobie z epidemią koronawirusa niż USA - wynika, z badania przeprowadzonego na zlecenie Alliance of Democracies Foundation. Takiego zdania jest ponad 60 proc. ankietowanych. W badaniu wzięło udział ponad 120 tys. osób z 53 krajów. 45 proc. badanych uznało też, że rządy ich państw zbyt mocno ograniczyły ich prawa podczas pandemii.

Koronawirus we Włoszech

26 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Włoszech, co jest najniższym wynikiem od końca lutego. Wykryto 303 nowe zakażenia - poinformowała w poniedziałek Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 34 371, zakażonych do ponad 237 tysięcy.

Koronawirus w Belgii.

W poniedziałek - w pierwszym dniu od wznowienia lotów z lotniska Zaventem w Brukseli - jedna osoba nie została wpuszczona na teren lotniska, ponieważ kontrola bezpieczeństwa wykazała, że ma objawy zakażenia koronawirusem - informuje dziennik "Brussels Times". 

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

W ciągu ostatniej doby na Wyspach zmarło 38 osób, przy czym ani jednego zgonu nie odnotowano w Irlandii Północnej i Szkocji - poinformował brytyjski resort zdrowia. To oznacza, że liczba zgonów z powodu COVID-19 wzrosła w tym kraju do 41 736 przypadków. Potwierdzono  1056  nowych zakażeń koronawirusem. Tym samym  liczba zakażonych SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii wzrosła do  296 857 przypadków.

Koronawirus w Polsce.

Od wtorku w Pile działać będzie mobilny punkt poboru wymazów, tzw. drive-thru – poinformował w poniedziałek Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu (WUW). Z możliwości przebadania będą mogli skorzystać mieszkańcy powiatów pilskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego. 

Koronawirus w Polsce

Kuria Metropolitalna w Katowicach zamknięta do odwołania. U jednej z zatrudnionych w niej osób wykryto zakażenie koronawirusem.  "W związku z zaistniałą sytuacją, po konsultacji z Sanepidem, Kuria Metropolitalna podjęła natychmiastowe działania przewidziane zarządzeniami służb sanitarnych; jest z nimi w kontakcie i realizuje wszystkie ich zalecenia, w tym dotyczące kwarantanny i dozoru sanitarnego" - czytamy w komunikacie biskupa Grzegorza Olszowskiego, moderatora Kurii Metropolitalnej w Katowicach. 

Koronawirus w Polsce

VI Komisariat Policji KMP przy ul. Wysokiej w Łodzi - decyzją Komendanta Miejskiego Policji - został w poniedziałek zamknięty. -  U pięciu funkcjonariuszy działu prewencji VI Komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi stwierdzono obecność koronawirusa - poinformował Marcin Fiedukowicz z KMP w Łodzi.  Koronawirus - badania naukowe

 COVID-19 może nie tylko powodować poważne powikłania cukrzycy typu 2, ale również przyczyniać się do rozwoju cukrzycy u zdrowych dotychczas osób – informuje międzynarodowy zespół naukowców na łamach pisma "New England Journal of Medicine”. 

Koronawirus w Polsce

Po stwierdzeniu przypadku koronawirusa u osoby uczestniczącej w uroczystości Bożego Ciała został zamknięty kościół w Kiełkowie koło Mielca (Podkarpackie). Pracujących tam księży objęto kwarantanną.   W opublikowanym na stronie parafii oświadczeniu pracujący w niej księża napisali, że "w związku z tym odwołana również zostaje uroczystość pierwszej komunii św. zaplanowana na 21 czerwca". 

Koronawirus w Polsce.

102 osoby zostały poddane kwarantannie, po tym, gdy okazało się, ortopeda z Ostrowa Wielkopolskiego jest zakażony koronawirusem. Mężczyzna sam się przebadał, gdy u jednej z bliskich mu osób pojawiły się objawy podobne do COVID-19. Lekarz rygorystycznie przestrzegał zasad bezpieczeństwa, co ma zapewne wpływ na wyniki testów u objętych kwarantanną osób. U 74 z nich wyniki badania na koronawirusa wypadły negatywnie.

Wirtualna Polska prowadzi akcję wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także