Koronawirus w Polsce. Granice kraju pozostaną zamknięte do 13 kwietnia
- Od piątku tego typu rygory zostają wprowadzone - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Do 13 kwietnia granice kraju pozostaną zamknięte. Poinformowano też o dodatkowych obostrzeniach.
- Nowe ograniczenia są niezbędne z punktu widzenia zakażeń w naszym kraju. Naszym celem jest dążenie do tego, aby przez dyscyplinę doprowadzić do realizacji celu. Mamy głęboką akceptację społeczną dla zadań funkcjonariuszy - powiedział w środę minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Granice Polski pozostaną zamknięte do 13 kwietnia. Ograniczenia nie dotyczą przepływu towarów. Szef MSWiA podkreślił, że "zaostrzono ograniczenia dla Polaków pracujących po drugiej stronie granicy". - Mają dwa dni, by ustabilizować swoją sytuację zawodową. Po tym okresie, jeśli przekroczą granicę z powrotem do Polski, zostaną poddani 14-dniowej kwarantannie. Tylko do piątku mogą tę granicę swobodnie przekraczać - powiedział Kamiński.
Obowiązek kwarantanny nie dotyczy kierowców zawodowych. - Od piątku tego typu rygory zostają wprowadzone - dodał szef MSWiA.
Zobacz też: Padło pytanie o testy. Profesor: "kompletna ruina służby zdrowia"
I dodał też, że "przepis o tym, że tylko 2 osoby mogą przebywać ze sobą w przestrzeni publicznej, będzie ściśle egzekwowany".
Koronawirus w Polsce. Policja chce "zapobiegać, a nie karać"
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zostało zobowiązane do wysłania obywatelom SMS-ów z informacją o nowych obostrzeniach. - Dziękuję wszystkim funkcjonariuszom za zaangażowanie, za ich wielki wkład. Tylko zachowując się w sposób zdyscyplinowany możemy ograniczyć epidemię - dodał szef MSWiA.
Mariusz Kamiński zapewnił, że służby będą "działać adekwatnie do sytuacji i reagować, gdy będą zgromadzenia większe niż dwie osoby". - Oczywiście członkowie rodziny temu limitowi nie podlegają. To będzie powód działania policjantów, będziemy egzekwować nowe przepisy - stwierdził Mariusz Kamiński.
- Nasze działanie będą restrykcyjne, jeśli chodzi o ograniczenie osób w środkach transportu publicznego. Przepełnienie tworzy ogromne zagrożenie dla pasażerów. Chodzi nam o zapobieganie, a nie karanie. Polscy policjanci intensywnie kontrolują ludzi w kwarantannie, podczas minionej doby skontrolowano ponad 100 tys. osób - powiedział komendant główny Policji insp. Jarosław Szymczyk.
Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w grudniu, w chińskiej prowincji Hubei, ze stolicą w mieście Wuhan. Do głównych objawów choroby należą gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie i spłycony oddech. Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl