Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Dramatyczna sytuacja w onkologii. "Mam się poddać i czekać na śmierć mamy?"

"Sytuacja chorych na raka stała się wyjątkowo dramatyczna. Zgłoszenie się do szpitala może nieść ryzyko zakażenia" - alarmuje Fundacja Onkologiczna "Alivia". Jak tłumaczy Anna Kupiecka z Fundacji "OnkoCafe", w szpitalach panuje chaos i pojawiają się problemy z zapisami na badania.

Koronawirus w Polsce. Dramatyczna sytuacja w onkologii. "Mam się poddać i czekać na śmierć mamy?"Źródło: East News, fot: Jan Bielecki/East News
d2wvmlr

O dramatycznej sytuacji w onkologii Fundacja "Alivia" poinformował w czwartek wieczorem.

Koronawirus w Polsce. Chaos w polskiej onkologii

"Sytuacja chorych na raka stała się wyjątkowo dramatyczna. Zgłoszenie się do szpitala może nieść ryzyko zakażenia. Z drugiej strony obawiają się o swoje dalsze leczenie. Panuje chaos. Pacjenci nie wiedzą, gdzie wykonać badanie ani jak, w bezpieczny sposób, dojechać na leczenie" - cytuje fragment apelu "Gazeta Wyborcza".

Sytuacja ma pogarszać się każdego dnia. W szpitalach urywają się telefony ws. badań. Te ciągle są przekładane, co potwierdza Anna Kupiecka z Fundacji "OnkoCafe". - Dzwonił pacjent z rakiem prostaty. Nikt go teraz nie chce przyjąć na leczenie. Chora z rakiem piersi ma operację przełożoną aż na czerwiec. Nawet szpitale, które dotąd jeszcze operowały pacjentów onkologicznych, też teraz przesuwają zabiegi - mówi Kupiecka.

Zobacz też: Mimo koronawirusa, wybory bez zmian 10 maja? "To zbrodnia"

Koronawirus w Polsce. "Mam poddać i czekać na śmierć mamy?"

O problemach informują też sami pacjenci. Pod apelem Fundacji "Alivia" pojawił się szereg komentarzy internautów. Jedna z nich pisze o przypadku swojej mamy, która czeka na badanie PET. Zapisy na badanie w lokalnym szpitalu miały zostać przesunięte na maj. "Co robić? Czy mam się po prostu poddać i czekać na śmierć mamy?" - pisze kobieta.

d2wvmlr

Pacjenci są zdezorientowani. Jak mówią pracownicy "Alivii", osoby z chorobami onkologicznymi nie otrzymują żadnych informacji na temat swojego leczenia. Chodzi nie tylko o terminy badań, ale też dojazd do samego szpitala. Nawet w tej materii komunikacja między szpitalem a pacjentem ma szwankować.

Sytuacji nie poprawia polski system zdrowia, który pozwala na to, że ośrodki zdrowia w Polsce na własną rękę regulują teraz tryb przyjęć do poradni, na diagnostykę i leczenie. Ministerstwo Zdrowia i NFZ miały nie wydać żadnych zaleceń w tej sprawie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Takie z kolei wydało Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, które informuje o "wakacjach terapeutycznych". Towarzystwo zaleca, by w sytuacji zagrożenia koronawirusem, zmienić schematy leczenia.

d2wvmlr

Treść stanowiska PTO znajdziecie TUTAJ.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d2wvmlr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wvmlr
Więcej tematów