Trwa ładowanie...
d2v61g1
Koronawirus w Polsce. Dr Afelt radzi nie mieć złudzeń

Koronawirus w Polsce. Dr Afelt radzi nie mieć złudzeń

Czy koronawirus zostanie już z nami na zawsze? Z takim pytaniem w "Newsroom WP" zmierzyła się dr Aneta Afelt, członkini zespołu doradczego ds. COVID-19 Polskiej Akademii Nauk. - Nie należy mieć złudzeń. Jeśli mielibyśmy złudzenia co do tego, to oznaczałoby, że te złudzenia oparte są na przesłankach nienaukowych - oznajmiła badaczka. - Wirus grupy jest w naszym środowisku powszechny. W naszym środowisku codziennym mamy też inne koronawirusy. (...) W wyniku działań przystosowawczych i ewolucyjnych po obu stronach - naszego układu immunologicznego, ale również po stronie samych wirusów - wytworzyliśmy pewnego rodzaju balans, w którym wirus ma swojego gospodarza, ale gospodarz nie odczuwa negatywnych skutków - przekazała dr Afelt. - Mamy nadzieję, że tak samo będzie w przypadku wirusa SARS-CoV-2 - dodała na koniec.

Wiemy jak funkcjonował wirus grypyRozwiń

Transkrypcja:

Wiemy jak funkcjonował wirus grypy, jak ta epidemia czy problemy z grypą się rozwijały. Czy to będzie też tak, że ten koronawirus zostanie z nami na zawsze, tak samo jak została z nami grypa? Ha! Nie należy mieć złudzeń. Jeżeli mielibyśmy złudzenia co do tego, to oznaczałoby, że te złudzenie są oparte na przesłankach nienaukowych. Wirus grypy jest wirusem w naszym środowisku powszechnym. W naszym środowisku codziennym mamy też inne koronawirusy, które pojawiły się w społeczności ludzkiej kilkaset, kilkanaście tysięcy lat temu. One funkcjonują wśród nas, natomiast my w wyniku pewnych działań przystosowawczych, działań rewolucyjnych po obu stronach - i naszego układu immunologicznego, ale również samych wirusów, które weszły w naszą społeczność w przeszłości - wytworzyliśmy pewnego rodzaju balans. Taki, w którym wirus ma swojego gospodarza, ale gospodarz nie odczuwa negatywnych skutków zdrowotnych. I wszyscy mamy nadzieję w środowisku naukowym, że w taki sam sposób w końcu zacznie również zachowywać się wirus SARS-CoV-2.
d2v61g1
d2v61g1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj