Koronawirus w Polsce. Czerwona strefa. To miasto jest w niej od początku
Kiedy 6 sierpnia były już minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłaszał wprowadzenie w Polsce obszarów podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem, czerwona strefa obejmowała Nowy Sącz. Mimo mijających tygodni miasto wciąż pozostaje na liście obszarów oznaczonych kolorem czerwonym.
Nowy Sącz i powiat nowosądecki mimo upływającego czasu wciąż pozostają w czerwonej strefie. Tylko w czwartek w Nowym Sączu potwierdzono kolejne 12 przypadków koronawirusa, a w powiecie aż 78.
Koronawirus w Polsce. Czerwona strefa w Nowym Sączu
O sytuację w Nowym Sączu zapytaliśmy rzecznika prasowego nowosądeckiego ratusza Mariusza Smolenia. Urzędnik podkreślił, że duża liczba zakażeń w mieście jest konsekwencją obecności wirusa w jednym z DPS-ów.
- Głównym źródłem nowych zakażeń w ubiegłym tygodniu był jeden z naszych Domów Pomocy Społecznej. Przeprowadzono w nim 275 testów wymazowych, które wykazały obecność wirusa SARS-CoV-2 u 16 pracowników i 70 mieszkańców. Należy podkreślić, że żaden z nich nie miał objawów choroby, a podopieczni nie opuszczali DPS-u od marca - powiedział Wirtualnej Polsce Smoleń.
Koronawirus w Polsce. Życie w czerwonej strefie
Jak z życiem w czerwonej strefie radzą sobie mieszkańcy? Okazuje się, że umieszczenie Nowego Sącza na liście obszarów objętych najwyższym ryzykiem zakażenia koronawirusem nie miało większego wpływu na funkcjonowanie lokalnej społeczności.
- Mieszkańcy prowadzą normalne życie, przy zachowaniu wszystkich obostrzeń wynikających z obecnej sytuacji. Normalnie pracuje Urząd Miasta i miejskie instytucje z wyjątkiem instytucji kultury w związku z zakazem wydanym przez ministra zdrowia. Wszystkie zaplanowane inwestycje miejskie realizowane są zgodnie z harmonogramem - przekazał rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Nowym Sączu.
Koronawirus w Polsce. Prezydent informuje na bieżąco
Z informacji przekazanych przez Marcina Smolenia wynika, że prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel na bieżąco informuje mieszkańców miasta o lokalnej sytuacji epidemicznej. Handzel co tydzień spotyka się nowosądeczanami w ramach wideokonferencji, podczas której omawia najważniejsze sprawy związane z funkcjonowaniem w czerwonej strefie.
Oto lista obostrzeń, które obowiązują w czerwonej strefie:
- zakaz organizacji targów,
- zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych,
- zamknięcie sanatoriów,
- wydarzenia sportowe odbywać będą się bez udziału kibiców,
- obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych (na ulicach czy w parkach),
- w komunikacji zbiorowej będzie mogło być zajętych tylko 50 proc. miejsc siedzących,
- uroczystości rodzinne do 50 osób,
- ograniczenie pojemności w lokalach gastronomicznych (1 osoba na 4 metry kwadratowe).