Koronawirus w Polsce. Andrzej Duda: nie lekceważcie sytuacji, w których podejrzewacie, że jesteście chorzy
Omówienie sytuacji epidemicznej oraz dalszej strategii działań państwa w walce z COVID-19 - to były tematy, które zostały poruszone na posiedzeniu Rady Gabinetowej. - Mogę się zwrócić do moich rodaków tylko z jednym apelem - by nie lekceważyć sytuacji, w których państwo podejrzewacie, że możecie być chorzy na koronawirusa - powiedział po spotkaniu prezydent Andrzej Duda.
09.04.2021 | aktual.: 09.04.2021 21:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Jesteśmy w specyficznym momencie. Z jednej strony mamy bardzo wysokie liczby zakażeń, a z drugiej jesteśmy na etapie rozpędzającego się programu szczepień. Po trzecie - jesteśmy po świętach, które przez wielu były postrzegane jako moment mogący doprowadzić do kryzysu - mówił prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej.
- Premier i minister zdrowia poinformowali mnie, że sytuacja wygląda lepiej niż się spodziewali. Obawiali się, że sytuacja po świętach wielkanocnych może być gorsza niż jest obecnie, a ta sytuacja w ich mniemaniu nie jest zła: liczba zakażeń raczej spada; system opieki zdrowia dysponuje odpowiednim zapasem łóżek covidowych - stwierdził prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej. - System w tej chwili, na potrzeby walki dysponuje ponad 45 tys. łóżek. Przewiduje się, że ta liczba wzrośnie o 6-7 tys. Sądzę, że należy uznać, że pod tym względem jesteśmy zabezpieczeni - mówił prezydent.
Dodał, że zajętych jest ponad 3 300 łóżek respiratorowych, ponad 4 300 jest dostępnych, zabezpieczono również potrzeby na dostawy tlenu.
- Chciałbym podkreślić, że zarówno pod względem łóżek szpitalnych, jak i pod względem liczby respiratorów, polskie społeczeństwo może czuć się bezpiecznie. System jest przygotowany i jest zapewnione bezpieczeństwo na tyle, że każda osoba, która będzie potrzebowała respiratora, będzie mogła się pod tym respiratorem znaleźć - zapewnił prezydent Duda.
Andrzej Duda poinformował, że zapytał ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, skąd taka wysoka śmiertelność chorych na COVID-19. - Mogę się zwrócić do moich rodaków tylko z jednym apelem - by nie lekceważyć sytuacji, w których państwo podejrzewacie, że możecie być chorzy na koronawirusa. To nie jest lekka choroba, to nie jest jakieś tam przeziębienie. Nie wolno lekceważyć żadnych objawów. Moment, w którym pojawiają się problemy oddechowe to najczęściej postęp choroby jest już lawinowy. Ludzie zgłaszają się do szpitali w momencie, gdy ich stan jest już tak zaawansowany, że często nie udaje się ich uratować. To podstawowa przyczyna śmiertelności - apelował.
Wątpliwości dotyczące programu szczepień
Prezydent przyznał, że jednym z powodów zwołania Rady Gabinetowej były zgłaszane wątpliwości dotyczące Narodowego Programu Szczepień. Przypomniał, że szczepionki są dostarczane do Polski na podstawie mechanizmu unijnego i umów podpisanych przez Komisję Europejską.
- Były bardzo poważne problemy z funkcjonowaniem tego systemu dostaw, te problemy nie były w żaden sposób zawinione przez polskie władze, polski rząd. Zdaliśmy się tutaj, jak wszystkie państw członkowskie UE, na skuteczność działania KE, niestety w pewnych aspektach ta skuteczność okazała się wątpliwa - mówił Duda.
- Jak do tej pory przynajmniej jedną dawkę szczepienia w naszym kraju otrzymało 7,5 mln obywateli. 7,5 mln osób w naszym kraju przynajmniej raz zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. W czwartek, jak powiedział mi pan minister Michał Dworczyk, zaszczepiono rekordową liczbę 250 tys. osób jednego dnia - dodał prezydent.
Prezydent relacjonował, że zapytał pełnomocnika rządu ds. szczepień Michała Dworczyka o wydarzenia w systemie szczepień, które miały miejsce 1 kwietnia.
- Pan minister przyznał mi, że nastąpiło pewne zaburzenie w systemie, po prostu pewien błąd systemu, który się zdarzył, ale była to jednorazowa sytuacja. Wierzę w to głęboko, że ona istotnie nie wpłynie na przebieg całego procesu szczepień, a zwłaszcza nie wpłynie na kwestię sprawiedliwości funkcjonowania tego systemu - mówił Duda.
Przekazał też, że zwrócił się zarówno do Dworczyka, jak i premiera Mateusza Morawieckiego z apelem, aby "w sposób jednoznaczny, bardzo klarowny i transparentny wyjaśnić opinii publicznej, w jaki sposób funkcjonuje system szczepień - zapisów i realizacji szczepień".
Prezydent Andrzej Duda już po raz trzeci zwołał posiedzenie Rady Gabinetowej w sprawie epidemii koronawirusa. Dwie poprzednie zwołał w ubiegłym roku: podczas I i II fali epidemii.
Przypomnijmy: Radę Gabinetową tworzy rząd pod przewodnictwem prezydenta. Decyzję o zwołaniu Rady podejmuje wyłącznie prezydent.
W piątek Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowszy raport dotyczący epidemii COVID-19. Mamy 28 487 nowych przypadków, w samym Śląsku stwierdzono prawie 5 tys. zakażeń. Zmarło ponad 700 osób.