Trwa ładowanie...
d97nqw1

Koronawirus w Polsce. Andrzej Duda na Jasnej Górze. Rzecznik prezydenta o procedurach

Kilkadziesiąt minut po tym jak w Polsce ogłoszono kolejne przypadki i zgony osób z COVID-19, media obiegły zdjęcia z Jasnej Góry. Widać na nich, jak prezydent Andrzej Duda uczestniczy w wieczornym Apelu Jasnogórskim. Niektórzy dziennikarze dopatrzyli się możliwego złamania rozporządzenia ministra zdrowia. - Zachowaliśmy wszystkie procedury - mówi WP Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta.
Share
Koronawirus w Polsce. Prezydent Andrzej Duda brał udział w Apelu Jasnogórskim
Koronawirus w Polsce. Prezydent Andrzej Duda brał udział w Apelu JasnogórskimŹródło: twitter.com/JasnaGoraNews
d97nqw1

Na zdjęciach udostępnionych przez Telewizję Trwam, a także oficjalny profil na Twitterze opactwa na Jasnej Górze widać, jak Andrzejowi Dudzie w Apelu Jasnogórskim towarzyszą funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, a także prezydencki minister Adam Kwiatkowski. W nabożeństwie bierze udział także co najmniej czterech braci z zakonu, biskup prowadzący apel oraz ksiądz.

"Prezydent pojechał na Jasną Górę modlić się przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i nie przestrzega rozporządzenia Ministra Zdrowia. W kaplicy jest co najmniej 10 osób. Zły przykład" - napisał na Twitterze reporter RMF.

Od początku wybuchu pandemii na Jasnej Górze tradycyjne nabożeństwo Apel Jasnogórski o godz. 21 odbywa się w intencji Ojczyzny i rodaków rozsianych na świecie. Podczas modlitwy śpiewane są także suplikacje (katolicka pieśń błagalna).

Przypomnijmy, że rząd wprowadził czasowe ograniczenia dotyczące dotyczące liczby osób, które mogą przebywać w kościołach np. w czasie mszy świętej. Nie może być ich więcej niż pięć (nie licząc obsługi liturgicznej).

d97nqw1

Andrzej Duda na Jasnej Górze. Rzecznik prezydenta o procedurach

Nawet jeśli podczas wizyty prezydenta w Częstochowie nie złamano prawa, to zasadne wydają się pytania o to, czy konieczne było wykorzystanie maksymalnych wskazań liczby osób z rozporządzenia w przypadku funkcjonariuszy SOP oraz o to, czy konieczna była tak liczna reprezentacja duchownych.

- Służba Ochrony Państwa zawsze sama podejmuje decyzje dotyczące ich pracy. Nigdy nie ingerujemy w te ustalenia - mówi Wirtualnej Polsce rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. - Dopełniliśmy wszystkich procedur i zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego - zaznacza.

- Zawsze staramy się podejmować kroki adekwatne do sytuacji - dodaje rzecznik.

d97nqw1

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Pokaż, że Twój #GłosMaMoc - dołącz do wydarzenia #wyboryWPolsce >>

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d97nqw1

Podziel się opinią

Share
d97nqw1
d97nqw1
Więcej tematów