Koronawirus w Niemczech. Rząd planuje zniszczenie masek za miliard euro
W Niemczech maski bez odpowiednich testów najpierw miały trafić do bezdomnych i niepełnosprawnych. Zdecydowano jednak je zmagazynować i niszczyć zgodnie z upływem terminu ważności.
05.06.2021 11:27
Według tygodnika "Der Spiegel", minister zdrowia Jens Spahn zdecydował, co zrobić z nienadającymi się do użytku maskami ochronnymi. Ich wartość to miliard euro.
Kontrowersyjne od chwili zakupu
Maski mają najpierw trafić do Narodowej Rezerwy Ochrony Zdrowia, gdzie zostaną zmagazynowane. Z chwilą upłynięcia ich okresu przydatności do użytku będą stopniowo niszczone. Poinformował o tym tygodnik "Der Spiegel", powołujący się na wewnętrzne dokumenty Ministerstwa Pracy i Ministerstwa Zdrowia.
Jak podaje "Der Spiegel", maski te zostały zamówione wiosną 2020 roku, głównie w Chinach, przez federalny resort zdrowia. Nawet zgodnie z obowiązującymi wtedy specjalnymi uregulowaniami Unii Europejskiej nie mogły być jednak dopuszczone do użytku bez sprawdzenia ich przydatności w drodze badań laboratoryjnych.
Zobacz też: Absurd z luzowaniem obostrzeń. Na mecz pójdziesz, na koncert już nie. Minister tłumaczy
Kompromisowe rozwiązanie
Ministerstwo Zdrowia wystąpiło z pomysłem rozdania ich bezdomnym, niepełnosprawnym oraz osobom utrzymującym się z zasiłku socjalnego Hartz-IV. Nie wyraziło na to jednak zgody odpowiedzialne za bezpieczne użytkowanie masek Ministerstwo Pracy.
Jako rozwiązanie kompromisowe przewidziano wprowadzenie w przyszłym tygodniu odpowiedniej poprawki do ustawy o ochronie przed infekcjami. Pozwoli to na zmagazynowanie masek w Narodowej Rezerwie Ochrony Zdrowia. W razie potrzeby można je będzie wydawać z magazynów, przy czym takie posunięcie może nastąpić tylko w nadzwyczajnych okolicznościach.
"Der Spiegel" pisze, że federalne Ministerstwo Pracy postanowiło zniszczyć nieprzetestowane maski z chwilą upłynięcia ich okresu przydatności do użytku, a ich wydanie ludności może nastąpić wyłącznie w sytuacji nadzwyczajnej za wyraźną zgodą ministerstwa.
Przeczytaj też: Skandal z maseczkami. Syn Helmuta Kohla skarży ministra zdrowia
Sprawdź również: Niemiecka prasa o posunięciach rządu w walce z pandemią: "Minister zdrowia nie ma już gdzie się wycofać"
Źródło: Deutsche Welle