Trwa ładowanie...

Koronawirus. USA. Wariant kalifornijski coraz bardziej niebezpieczny

Coraz częściej diagnozowanym w Kalifornii wariantem koronawirusa jest szczep nazywany B.1.427 / B.1.429. Eksperci twierdzą, że jest on bardziej zaraźliwy, a przy tym wykazuje większą odporność na dostępne szczepionki.
Share
Koronawirus. USA. Wariant kalifornijski coraz bardziej niebezpieczny
Koronawirus. USA. Wariant kalifornijski coraz bardziej niebezpiecznyŹródło: Getty Images
d2ae4aj

Pierwszy przypadek odmiany kalifornijskiej odnotowano najprawdopodobniej w połowie 2020 roku. - Diabeł już tu jest (...) Chciałbym, żeby było inaczej. Ale nauka to nauka" - podkreślił, cytowany przez dziennik "Los Angeles Times", dr Charles Chiu. Naukowiec kierował badaniami nowego wariantu wirusa, które prowadził zespół genetyków, epidemiologów i innych ekspertów z uniwersytetu w San Francisco.

Podkreślił, że szczep B.1.427 / B.1.429 do końca marca być może będzie stanowił 90 proc. wszystkich nowych z zakażeń w całej Kalifornii. - Rodzi to również możliwość powstania "scenariusza koszmaru", że dwa wirusy się scalą (...) i stworzą jeszcze bardziej niebezpieczny szczep SARS-CoV-2 - wyjaśnił Chiu.

Dodał jednocześnie, że wariant kalifornijski przyczynić się może do rozwoju epidemii. Według wstępnych badań szczep jest bardziej odporny na szczepionki, jakie są obecnie podawane pacjentom. Ekspert zaapelował o przestrzeganie zaleceń sanitarnych.

d2ae4aj

Zobacz też: Podatek od mediów. Władysław Kosiniak-Kamysz składa deklarację

Koronawirus. USA walczą z wariantem kalifornijskim

Dr Charles Chiu jest zdania, że do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa w Stanach Zjednoczonych niezbędne jest używanie maseczek ochronnych oraz ograniczenie kontaktów społecznych.

d2ae4aj

W całej Kalifornii 50 proc. wszystkich próbek koronawirusa stanowi w tej chwili właśnie wariant B.1.427 / B.1.429. "Próbki pobrane z różnych hrabstw i przy użyciu różnych metod sugerują, że nowy wariant ma od 19 proc. do 24 proc. większą zdolność przenoszenia (...) Podczas wybuchu epidemii w jednym domu seniora rozprzestrzeniał się nawet w tempie sześciokrotnie wyższym niż jego poprzednie warianty" - podaje "Los Angeles Times".

Chiu zaznaczył, że nie ma dowodów, które wskazywałyby, że szczep ten jest bardziej śmiercionośny od pozostałych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ae4aj

Podziel się opinią

Share
d2ae4aj
d2ae4aj
Więcej tematów