Trwa ładowanie...
d1q92ts

Koronawirus. Unijny mechanizm pozwala Polakom wrócić za darmo do kraju. Polska zwleka

Komisja Europejska informuje, że każdy kraj członkowski może uruchomić mechanizm ochrony cywilnej, aby umożliwić osobom, które utknęły poza granicami UE, na powrót do kraju. Pasażerowie nie płacą wówczas za bilety, ale z tej opcji mogą skorzystać wszyscy obywatele Unii Europejskiej.
Share
Koronawirus. Unijny mechanizm pozwala Polakom wrócić za darmo do kraju. Polska zwleka
Koronawirus. Unijny mechanizm pozwala Polakom wrócić za darmo do kraju. Polska zwlekaŹródło: East News, Fot: Jakub Kaminski
d1q92ts

Komisja Europejska poinformowała o unijnym mechanizmie ochrony cywilnej. Umożliwia on powrót do ojczyzny osobom, które utknęły za granicą Unii Europejskiej. Podróżny nie płaci wówczas za bilet. W przypadku aktywowania opcji z rejsu mogą skorzystać inni obywatele UE. Wówczas Bruksela zwraca do 75 proc. kosztów - informuje portal rmf24.pl.

Mechanizm można aktywować w każdej chwili. Polska wciąż zwleka, a skorzystały z niego np. Niemcy czy Czechy. Odbywa się to wówczas podobnie jak w sytuacji, gdzie nasz kraj zdecydował się ewakuować Polaków z chińskiego Wuhan. Loty zorganizowała wówczas Francja. Na razie Polska ściąga swoich rodaków za pomocą programu "Lot do domu".

Przeczytaj: Koronawirus. Z LOT-em do domu trochę taniej. Po fali krytyki linie poprawiają cennik

d1q92ts

LOT w ramach realizowanej z rządem operacji wykonał już 121 rejsów i ściągnął do kraju ponad 18 tys. Polaków. Chęć powrót do Polski wyraziło 30 tys. Polaków. Rząd szacuje, że łącznie może wrócić nawet pół milion osób, choć nie wszyscy w najbliższych dniach. Za podróż trzeba jednak zapłacić od kilkuset do nawet 2,4 tys. zł w przypadku lotu dalekiego zasięgu.

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Rzecznik rządu: kraje Europy Zachodniej pytają nas, jak postępować

Źródło: rmf24.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1q92ts

Podziel się opinią

Share
d1q92ts
d1q92ts
Więcej tematów