PolskaKoronawirus. Unijny komisarz Thierry Breton: Polska blokuje unijny eksport leków i środków ochrony

Koronawirus. Unijny komisarz Thierry Breton: Polska blokuje unijny eksport leków i środków ochrony

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego krytykuje Polskę za restrykcyjne przepisy dotyczące środków ochrony osobistej i medycznej dla medyków. Thierry Breton grozi nawet pozwem do TSUE w przypadku fiaska rozmów. Metody nazywa "nielegalnymi i nieproporcjonalnymi".

Koronawirus. Unijny komisarz Thierry Breton: Polska blokuje unijny eksport leków i środków ochrony
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | STEPHANIE LECOCQ

W związku z pandemią koronawirusa Komisja Europejska wzywa do solidarności. Zdaniem KE środki medyczne i ochronne powinny być kierowane tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Polska jest jednym z krajów, w którym obowiązują restrykcje dotyczące produktów medycznych. Nasz kraj jako jedyny nie zgadza się jednak na ich poluzowanie. Inne kraje zapowiedziały już zmodyfikowanie przepisów.

Głos w sprawie zabrał unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego - podaje rmf24.pl. Thierry Breton metody, które stosuje Polska, nazywa "nielegalnymi i nieproporcjonalnymi". Napisał list do ministrów zdrowia i przemysłu wszystkich krajów UE. W przypadku braku reakcji grozi wszczęciem procedury ws. naruszenia unijnego prawa. To może skończyć się pozwem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W związku z ogłoszeniem w Polsce stanu pandemii Łukasz Szumowski ogłosił regulacje dotyczące wywozu z naszego kraju produktów medycznych. Przepisy dotyczą m.in. towarów produkowanych w Polsce lub zakupionych przez rodzimego przedsiębiorcę w celu dalszej dystrybucji. W przypadku próby eksportu należy powiadomić wojewodę, a ten zgłasza sprawę ministrowi zdrowia. Regulacje mają zapewnić w pierwszej kolejności zapezpieczenie przed zagrożeniem epidemiologicznym na terytorium RP.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1870)