Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Nowa lista leków objętych zakazem wywozu z kraju

Leki wspomagające leczenie zarażenia koronawirusem, ale także maski ochronne czy popularne leki na przeziębienie znalazły się na ogłoszonej w środę przez Ministerstwo Zdrowia liście leków i środków medycznych, które zostały objęte zakazem wywozu z kraju. Na ich braki często skarży się polska służba zdrowia, która walczy obecnie z epidemią koronawirusa.

Share
Koronawirus w Polsce. Nowa lista leków objętych zakazem wywozu z krajuŹródło: Pixabay.com, fot: pixabay/ CC0 Public Domain
d28o4xy

Opublikowana w środę lista liczy w sumie 858 pozycji. Są to produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. W obwieszczeniu Ministra Zdrowia mówi się oficjalnie, że są one "zagrożone brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" czyli, krótko mówiąc, resort boi się, że wkrótce może ich zabraknąć.

Co nie zaskakuje, na liście znajdują się leki, które są niezbędne w walce z epidemią koronawirusa w Polsce. Są to np. lek wspomagający terapię w przypadku zarażenia wirusem COVID-19 - Plaquenil, ale też takie środki ochrony osobistej takie jak: fartuchy, maski ochronne i do podawania tlenu, czepki medyczne, rękawice chirurgiczne i zabiegowe, medyczne ochraniacze na obuwie czy termometry elektroniczne. Są to materiały medyczne, których coraz częściej zaczyna brakować w polskich placówkach medycznych i nierzadko szpitale wprost apelują również do firm czy nawet osób fizycznych o ich dostarczanie.

Na opublikowanej liście znalazło się też wiele popularnych leków na infekcje, które można kupić bez recepty, taki jak np. Gripex, Paracetamol, Theraflu, Coldrex czy Apap w różnych ich odmianach handlowych.

Obwieszczenie ma charakter prewencyjny i podobne listy są publikowane również w innych krajach.

d28o4xy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28o4xy
d28o4xy
Więcej tematów