ŚwiatKoronawirus sieje spustoszenie w mózgu? Nowe badania

Koronawirus sieje spustoszenie w mózgu? Nowe badania

Długoterminowe skutki przejścia COVID-19 są jednym z największych zmartwień medycznego świata. Choć hodowane w laboratoriach ludzkie neurony są odporne na SARS-CoV-2, zakazić mogą się inne komórki w mózgu. Badania specjalistów z kalifornijskiego uniwersytetu rzucają więcej światła na ten problem.

Koronawirus sieje spustoszenie w mózgu? Nowe badania
Koronawirus sieje spustoszenie w mózgu? Nowe badania
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. Ewa Walas

Koronawirus mógł odnaleźć furtkę do mózgu - takie wnioski płyną z badań naukowców z University of California San Diego. Eksperci stworzyli trójwymiarowe modele tkanki mózgu, aby sprawdzić, jak zachowuje się w nich SARS-CoV-2.

Prof. Joseph Gleeson, współautor pracy na ten temat opublikowanej w piśmie "Nature Medicine" nie ma wątpliwości, że mózg może być celem infekcji wirusa.

- Perspektywa spowodowanego przez COVID-19 uszkodzenia mózgu to jedno z głównych zmartwień związanych z "długim COVID" - przyznał.

Zobacz też: Wyrok TSUE. Komisja Europejska nie nałoży kar na Polskę? "Rzeczniczka PiS nie ma pojęcia, o czym mówi"

Ekspert doprecyzował, że choć na infekcje nie są, jak sądzono wcześniej, podatne neurony, zakazić mogą się komórki produkujące płyn mózgowo-rdzeniowy. Badacz nie wykluczył też innych dróg infekcji.

Silna infekcja w mózgu

Podczas badań na złożonych trójwymiarowych modelach zawierających różne komórki mózgu, naukowcy zauważyli silną infekcję SARS-CoV-2. Zgodnie z obserwacjami kalifornijskich profesorów, koronawirus zakażał perycyty czyli komórki obecne w naczyniach krwionośnych, które mają na powierzchni receptor umożliwiający przyłączanie się SARS-CoV-2.

Rozległe uszkodzenia w mózgu powodowały natomiast produkowane w tych komórkach cząstki wirusowe, które wnikały do następnych komórek. Zgodnie z badaniami, głównym celem wtórej infekcji były astrocyty - komórki wspierające neurony.

- Alternatywnie, zakażone perycyty mogą prowadzić do zapaleń naczyń krwionośnych, a przez to do skrzepów, udarów i krwawień - powikłań obserwowanych u wielu pacjentów z SARS-CoV2 hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii - tłumaczył prof. Gleeson.

To nie koniec badań kalifornijskich naukowców. Autorzy odkrycia chcą zbudować teraz udoskonalone modele, które będą zawierały całe naczynia krwionośne zdolne do transportowania krwi. Pozwoli to na jeszcze lepsze odwzorowanie warunków panujących w żywym mózgu.

Przeczytaj także:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)