Koronawirus. Przepełnione chłodnie i opóźnione pogrzeby. Kolejne województwo ma problem
Miejsc w chłodniach na zwłoki zaczyna brakować. Pogrzebów jest dwa razy więcej, przez co nawet tydzień należy oczekiwać na pochówek zmarłego. To sytuacja w woj. opolskim. Problem ten dotyczy też innych regionów Polski.
Trudna sytuacja w woj. opolskim. Liczba wykonywanych dziennie pogrzebów podwoiła się. Efekt? Z dwóch do nawet sześciu dni wydłużył się czas oczekiwania na pogrzeb zmarłego. Branża funeralna ma ręce pełne roboty.
- Zazwyczaj jesteśmy w stanie zorganizować pogrzeb w terminie dwóch dni. W piątek przyjąłem pochówek, który możemy zrealizować dopiero w przyszły czwartek. Taką mamy teraz sytuację - mówi portalowi nto.pl Piotr Pabisz, dyrektor Miejskiego Zakładu Cmentarnego w Kędzierzynie-Koźlu.
Jak pisaliśmy kilka dni temu, w Krakowie czas oczekiwania na pogrzeb wynosi nawet dwa tygodnie.
Koronawirus. Brakuje personelu w szpitalach. Michał Dworczyk o skali problemu
Koronawirus. Chłodnie przepełnione
Przepełnione są też chłodnie na zwłoki w niemal całym woj. opolskim. Patryk Stasiak, prezes Zakładu Komunalnego w Opolu, który zarządza opolskimi nekropoliami przyznał, że uruchomiona zostanie "rezerwowa" chłodni przy starej kaplicy na cmentarzu w opolskiej Półwsi.
To może nie wystarczyć. Jak mówi Pabisz, być może zwłoki trzeba będzie nie tylko schładzać, ale również mrozić. Głównie przez przedłużający się czas oczekiwania na pogrzeb.
Nie tylko zakłady komunalne, ale także szpitale informują w ostatnich dniach o tym, że w ich chłodniach miejsc na zwłoki zaczyna brakować. Tak jest m.in. w woj. małopolskim, podkarpackim, zachodniopomorskim czy śląskim. Placówki ochrony zdrowia kupują specjalne kontenery-chłodnie do przechowywania zwłok.
Koronawirus. Zasady pochówku
Zgodnie z przepisami sanitarnymi osoby zmarłe, które chorowały na COVID-19, mogą być skremowane lub pochowane tradycyjnie.
W przypadku pogrzebu w trumnie obowiązują dodatkowe procedury. Ciało musi być zdezynfekowane, nie wolno umyć czy ubrać zwłok.
Mamy kolejny niechlubny rekord zakażeń. W sobotę poinformowano o wykryciu 27 875 nowych przypadków COVID-19, w tym 765 w woj. opolskim.
Źródło: nto.pl