Koronawirus. Polska. Rzecznik MZ mówi, żeby "się przyzwyczaić". Eksperci odpowiadają

Koronawirus w Polsce. Kolejny dzień to kolejny rekord. Co na to Ministerstwo Zdrowia? Rzecznik resortu twierdzi, że "musimy się przyzwyczaić do liczby zakażeń na wysokim poziomie". Znani lekarze są innego zdania.

Koronawirus. Polska. Rzecznik MZ mówi, żeby "się przyzwyczaić". Eksperci odpowiadają
Źródło zdjęć: © Adam Chelstowski / Forum
Anna Kozińska

- Nic się nie zmienia w przebiegu epidemii, musimy niestety w najbliższych dniach i tygodniach przyzwyczaić się do tych wyników zakażeń koronawirusem - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jego słowa nie przeszły bez echa.

- Do wzrostu zakażeń przyzwyczajać się nie radzę, bo wtedy będziemy tylko liczyć zgony - tak rzecznikowi resortu zdrowia odpowiedział prof. Włodzimierz Gut, specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii. Nie tylko on zareagował na słowa przedstawiciela ministerstwa, na czele którego stanął Adam Niedzielski, zastępując Łukasza Szumowskiego.

"Może pan rzecznik powinien się przyzwyczaić do myśli o nowej funkcji, bo nie chcemy się przyzwyczajać do codziennych raportów o rosnącej liczbie przypadków śmiertelnych, którym można zapobiec" - napisał na Twitterze immunolog dr Paweł Grzesiowski. I dopytał: "Czy nowa komunikacja Ministerstwa Zdrowia to zobojętnienie na losy pacjentów?".

Koronawirus w Polsce. Nowy raport Ministerstwa Zdrowia

W sobotę resort zdrowia poinformował o 2367 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym kraju. Najwięcej chorych jest w Małopolsce. Według raportu z soboty z powodu COVID-19 zmarły kolejne dwie osoby. Chodzi o 36-latka z Warszawy oraz 80-latka z Chojnic.

Obecnie zajętych jest 2850 tzw. łóżek covidowych oraz 179 respiratorów. 158 038 osób zostało objętych kwarantanną, a 21 464 nadzorem epidemiologicznym. Do tej pory wyzdrowiało 72 209 pacjentów.

Łączna liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 98 140. W sumie zmarło 2 604 pacjentów z COVID-19.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (920)