Trwa ładowanie...

Koronawirus. Obostrzenia zostaną poluzowane? Decyzja coraz bliżej

Koronawirus wciąż nie daje za wygraną. W sobotę na godz. 10 zaplanowana jest konferencja premiera Mateusza Morawieckiego. Czy rząd zniesie niektóre obostrzenia, które wprowadzono do walki z epidemią COVID-19? Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że już 30 listopada zostaną otwarte m.in. galerie handlowe.
Share
Koronawirus. Obostrzenia zostaną poluzowane? Decyzja coraz bliżej
Koronawirus. Obostrzenia zostaną poluzowane? Decyzja coraz bliżejŹródło: East News
d45c6y9

Do planów rządu wobec trwającej epidemii dotarła Wirtualna Polska. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, już za kilka dni dojdzie najprawdopodobniej do wycofania pewnych ograniczeń. - W weekend lub poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawi mapę znoszenia obostrzeń - przekazał w piątek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Konferencję prasową, na której owa mapa ma zostać przedstawiona szerzej, zapowiedział już rzecznik rządu. "Zostaną na niej przedstawione kompleksowe, długofalowe zasady dalszych etapów bezpieczeństwa w walce z COVID-19" - napisał na Twitterze Piotr Mueller, potwierdzając, że wystąpienie premiera odbędzie się w sobotę.

Rządowy program luzowania obostrzeń ma zacząć obowiązywać od 30 listopada. Etap odpowiedzialności, bo tak będzie się on nazywał, zawierać ma w sobie kilka ważnych zmian.

d45c6y9

Koronawirus. Rząd poluzuje obostrzenia? Decyzja w sobotę

Z naszych informacji wynika, że wśród poluzowanych obostrzeń znajdą się m.in. przepisy dotyczące funkcjonowania galerii handlowych, które mają zostać ponownie otworzone. Otwarte dla klientów znów zostaną także działające w nich sklepy RTV i AGD oraz salony meblowe.

Zobacz też: Gorąco w Sejmie. Grzegorz Braun wykluczony z obrad przez brak maseczki

Rząd planuje, aby możliwe było robienie w nich zakupów przy zachowaniu zaleceń sanitarnych. Kluczowe będzie tutaj zachowanie odpowiedniej liczby klientów na metr kwadratowy. W centrach handlowych ma to być jedna osoba na 15 m2.

d45c6y9

Zmiany dotyczyć będą też branży gastronomicznej i restauracji. Według naszych ustaleń, rządzący wciąż myślą jednak nad ostatecznym rozwiązaniem. Najpewniej lokale będą mogły funkcjonować i przyjmować klientów w sposób stacjonarny do określonej godziny. Mówi się, że ma to być godzina 19:00 lub 20:00. Później jedzenie będzie można tylko zamawiać na wynos lub odbierać osobiście.

Kolejne obostrzenia poluzowane zostaną też najprawdopodobniej w branży fitness. Otwarte mają zostać baseny, siłownie i sale do ćwiczeń. Wszystkie te miejsca działać będą musiały oczywiście przy zachowaniu wszelkich wymogów sanepidu.

Luzowanie obostrzeń wejdzie najprawdopodobniej w życie 30 listopada. "Etap odpowiedzialności" potrwa co najmniej do końca grudnia.

Obostrzenia będą luzowane? Minister zdrowia przeciwny

Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że zmniejszanie liczby ograniczeń, jakie wprowadzono do walki z epidemią koronawirusa, popiera przede wszystkim otoczenie premiera Mateusza Morawieckiego. Kluczowym argumentem dla rządu ma być kwestia otwarcia galerii handlowych przed Bożym Narodzeniem.

d45c6y9

- Dla galerii handlowych okres świąteczny to ok. 30-40 proc. przychodów w całym roku. To również wpływy do budżetu, odmrażanie gospodarki. Przy odpowiedzialnym podejściu do przestrzegania sanitarnych rygorów jesteśmy w stanie wyjść naprzeciw przedsiębiorcom - mówi nam współpracownik szefa rządu.

Za utrzymaniem obowiązujących obostrzeń opowiada się ponoć Adam Niedzielski. Urzędujący minister zdrowia uważa, że wciąż nastąpić może w Polsce wzrost zachorowań na grypę, który sprawiłby, że rozwinąć mogłaby się także epidemia COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d45c6y9

Podziel się opinią

Share
d45c6y9
d45c6y9
Więcej tematów