Trwa ładowanie...

Koronawirus. Niemcy biją na alarm. RKI: rekordowa liczba zgonów

Koronawirus. Nadal nie ma widoków na złagodzenie sytuacji pandemicznej w Niemczech. W ciągu jednego dnia naliczono 962 zgony na COVID-19. To kolejny rekord odnotowany przez Instytut Roberta Kocha.
Share
Koronawirus. Niemcy biją na alarm. RKI: rekordowa liczba zgonów
Koronawirus. Niemcy biją na alarm. RKI: rekordowa liczba zgonówŹródło: Getty Images
d1cgu7a

Niemieckie urzędy ds. zdrowia zgłosiły 24 740 nowych zakażeń do Instytutu Roberta Kocha (RKI). Tydzień temu zarejestrowano 27 728 nowych zakażeń oraz 952 zgony. Podczas gdy z dnia na dzień zaraża się nieco mniej osób, nadal więcej osób umiera. Po gwałtownym wzroście nowych infekcji spodziewano się tej sytuacji. W sumie ofiarą pandemii w Niemczech padło dotąd 27 968 osób.

Zgłoszona urzędom ds. zdrowia liczba nowych zakażeń w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu siedmiu dni nieznacznie spadła do 195,1. Zdecydowanie najwyższy wskaźnik osiągnięty został w Saksonii, i wynosi on 414,1. Jest on zatem ponad dwukrotnie wyższy niż średnia krajowa.

Następna w kolejności jest Turyngia ze wskaźnikiem 319,6. Najniższy wskaźnik 96,3 odnotowuje się w Meklemburgii-Pomorzu Zachodnim.

d1cgu7a

Zobacz też: Szczepionka na COVID. Grozi nam endemia? Prof. Horban o konsekwencjach

Siedmiodniowa zachorowalność jest kluczowym punktem odniesienia dla wprowadzenia lub choćby złagodzenia środków przeciwko rozprzestrzenianiu się nowego wirusa. Celem działań rządu federalnego jest obniżenie częstości występowania zakażeń poniżej 50.

Koronawirus - Niemcy. Twardy lockdown ma przerwać falę pandemii

Według raportu RKI z wtorku wieczorem (22.12.2020) wskaźnik zaraźliwości wirusa wyniósł 0,95 (dzień wcześniej 0,98). Oznacza to, że 100 zainfekowanych osób zaraża 95 kolejnych. Wskaźnik ten przedstawia wystąpienie infekcji na przestrzeni od 8 do 16 dni. Jeśli przez dłuższy czas pozostaje on poniżej 1, częstotliwość występowania infekcji spada.

d1cgu7a

Od środy ubiegłego tygodnia w całych Niemczech obowiązuje twardy lockdown, który ma przełamać drugą falę pandemii. Przeważająca część sklepów jest zamknięta. Zamknięte są również szkoły i przedszkola. Na razie środki te obowiązują do 10 stycznia.

Prawdopodobnie 5 stycznia rząd i kraje związkowe ocenią sytuację i zastanowią się nad dalszymi działaniami.

(AFP,DPA,RTR/jar)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1cgu7a

Podziel się opinią

Share
d1cgu7a
d1cgu7a
Więcej tematów