Trwa ładowanie...
d1vnn4m

Koronawirus. USA oskarżane o przejmowanie sprzętu. "Współczesne piractwo"

Stany Zjednoczone są oskarżane o bezprawne przejmowanie sprzętu medycznego, który zamówiły wcześniej inne państwa. Maseczki i kombinezony ochronne są teraz na wagę złota, a sprzęt produkowany w Chinach może znacznie wpłynąć na walkę z epidemią koronawirusa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. USA ma blokować transporty sprzętu medycznego do Europy i Kanady.
Koronawirus. USA ma blokować transporty sprzętu medycznego do Europy i Kanady. (PAP, Fot: PAP/EPA/JOEY RAZON / PNA HANDOUT)
d1vnn4m

Wśród pokrzywdzonych państw są m.in. Niemcy, gdzie władza w Berlinie mówi nawet o "współczesnym piractwie".

Koronawirus. USA oskarżone. Berlin: "Współczesne piractwo"

Stany Zjednoczone są oskarżone o przejęcie transportu 200 tys. maseczek, który znajdował się na lotnisku w Tajlandii. Maseczki wyprodukowane przez amerykańską firmę 3M, znajdującą się w Chinach, miały służyć berlińskiej policji.

d1vnn4m

Andreas Geisel z berlińskiego rządu mówi wprost o "zachowaniach rodem z Dzikiego Zachodu". Wspomina też, że takie traktowanie amerykańskiego partnera jest dalece nieodpowiedzialne. Sprawą zajmie się niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Czytaj też: Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Boris Johnson wciąż w szpitalu. Nowe informacje

Zobacz też: Wybory prezydenckie w obliczu koronawirusa. Wygrałby Andrzej Duda

Koronawirus. Nie tylko USA. Problemem też Turcja i Kenia

Jak informuje "Guardian", oprócz Niemców, oskarżenia w stronę Waszyngtonu kieruje też Francja. Podobna sytuacja zaszła na lotnisku w Szanghaju, gdzie transport zamówionych maseczek miał zostać wykupiony za wyższą cenę przez Amerykanów. Administracja Trumpa zaprzecza, by miała ze sprawą cokolwiek wspólnego.

d1vnn4m

Głos w sprawie zabrał też Justin Trudeau, premier Kanady, która również ma podobny problem z maskami N95. Jak informuje brytyjski dziennik, rząd USA ma naciskać na firmę 3M, by zerwała kontrakty z innymi państwami. Trudeau zapewnił, że zrobi wszystko, by zamówiony przez Kanadę transport masek, dotarł do kraju.

Czytaj również: Koronawirus na świecie. Bilans zakażonych wciąż rośnie. Gubernator Nowego Jorku: za kilka dni zabraknie nam respiratorów

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Nie tylko Stany Zjednoczone są jednak oskarżane o nielegalne praktyki. Transport sprzętu medycznego, zamówionego przez Niemcy, zaginął ostatnio w Kenii. Problemy są także z Turcją, która zapowiedziała wstrzymanie dostaw do Europy. Z kolei Izrael rozpoczął ściąganie całego dostępnego sprzętu medycznego do siebie. W akcję mają być zaangażowane służby wywiadowcze.

d1vnn4m

Źródło: "The Guardian"

Czytaj także: Koronawirus. Tysiące Włochów z karami za łamanie zakazów podczas epidemii

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d1vnn4m

Podziel się opinią

Share
d1vnn4m
d1vnn4m
Więcej tematów