Trwa ładowanie...

Koronawirus. Na piechotę i przez okienko. Pierwsze w Polsce mobilne centrum testowe

Koronawirus w Polsce. Bezpłatne testy na koronawirusa w mobilnym centrum może wykonać każdy. Wystarczy zarejestrować się telefonicznie na badanie, a następnie podejść - a nie jak do tej pory podjechać samochodem - do okienka diagnostycznego, gdzie zostanie pobrany wymaz z gardła. To pierwsze tego typu punkt w Polsce.

Share
Koronawirus. Na piechotę i przez okienko. Pierwsze w Polsce mobilne centrum testowe
d2ote5j

Pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem podchodzi do mobilnego punktu diagnostycznego ze skierowaniem od lekarza i przez specjalnie okienko pobierany jest od niego wymaz z gardła - to pierwszy tego typu centrum testowe w Polsce.

Do tej pory osoby, które nie miały samochodu, nie mogły wykonywać testów na obecność Covid-19 "przez okienko". Na badania musiały udawać się do szpitala, co zwiększało ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, zarówno wśród personelu medycznego, jak i wśród pacjentów.

d2ote5j

Mobilny punkt testowy stanął przy ul. Jana Bażyńskiego w Gdańsku. Sfinansowała go firma Olivia Business Center i przekazała go Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku.

Koronawirus w Polsce. Mobilne punkty odpowiedzią na potrzeby szpitali

- Mobilny punkt testowy umożliwia przebadanie na koronawirusa pacjentów, którzy nie mają samochodu i nie mogą podjechać nim do budynku. Budynek jest modułowy, co oznacza, że może zostać postawiony w każdym miejscu - mówi Krzysztof Król, menadżer komunikacji z Olivia Business Center.

- Diagnostyczny moduł medyczny to odpowiedź na potrzeby szpitali. Testy na koronawirusa mogą zostać wykonane w bezpieczny sposób bez ryzyka zakażenia personelu medycznego czy pacjentów, którzy znajdują się w szpitalu, bo są wykonywane poza jego ścianami. Mobilny punkt pobrań ma własny system sanitarny, grzewczy i wentylacyjny. Znajduje się w nim zaplecze sanitarne, prysznic, kuchnia, miejsce wypoczynku dla personelu, który często przebywać w nim będzie kilka godzin - mówi Król.

I tłumaczy: - Podobny obiekt znajduje się już przed gdańskim szpitalem na Zaspie, ale jest przeznaczony tylko dla personelu medycznego. Wykonuje się w nim badania przesiewowe dla lekarzy i pielęgniarek, którzy idą do pracy. Nie sprawdza się jednak obecności koronawirusa, tylko obecność przeciwciał, które pozwalają ustalić czy dana osoba miała już kontakt z chorobą.

d2ote5j

Kontakt z pacjentem ograniczony do minimum

Pobieranie wymazów od osób z podejrzeniem koronawirusa przez specjalne okienko ogranicza do niezbędnego minimum kontakt personelu medycznego z badanym, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko zakażenia Covid-19.

-Technologia wykonania pozwala na dowolną zmianę funkcji obiektu w późniejszym okresie i jego wielokrotne wykorzystanie, a także przemieszczenie w nowe miejsce, gdzie powstanie zwiększona potrzeba prowadzenia testów, co oznacza, że należy również do jednych z najbardziej ekologicznych rozwiązań budowlanych. Obiekt został dostarczony z fabryki wyposażony pod klucz, co oznacza, że po instalacji na miejscu mógł być od razu użytkowany.

Wskazania do badania

Na badanie powinny zgłosić się osoby, które mają gorączkę powyżej 38˚C oraz kaszel, obserwują utratę smaku i węchu lub przypuszczają, że mogły zarazić się koronawirusem. Przed pobraniem próbki pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Wymaz pobierany jest standardowo z nosogardzieli i za pośrednictwem kuriera przekazywany do WSSE w Gdańsku. Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach informowany jest telefonicznie przez WSSE.

Rejestracja i godziny przyjęć

Testy są wykonywane po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rejestratorzy na podstawie odpowiedzi na zadane pytania kwalifikują pacjenta do bezpłatnego badania.

d2ote5j

Punkt testowy MediMod przy UG działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-13.00. Rejestrować się można pod numerem tel. 58 727 05 05 (po połączeniu się z infolinią należy tonowo wybrać podany numer wewnętrzny) od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00.

Zobacz też: Słowenia ogłosiła koniec epidemii w kraju

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ote5j

Podziel się opinią

Share
d2ote5j
d2ote5j
Więcej tematów