Koronawirus. Konferencja ministra zdrowia i szefa KPRM. Zmiany w szczepieniach
- Sytuacja jest bardzo poważna - podkreślił szef MZ, odnosząc się do liczby nowych przypadków koronawirusa. - Godne potępienia - tak z kolei ocenił okładkę jednego z dzienników, która sugeruje niebezpieczeństwo szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Przekazał też, że rząd podjął decyzję o przyspieszeniu akcji szczepień kolejnych roczników.
- Sytuacja jest bardzo poważna - zaczął minister. - To jest moment na głęboką refleksję nad bezpieczeństwem naszych bliskich. Apeluję o rozwagę, o bardzo odpowiedzialne podejście do najbliższych tygodni - podkreślił.
- Można powiedzieć, że mutacja brytyjska wypiera inne szczepy. Nie potwierdzają się informacje, że jest bardziej zaraźliwy, ale mniej groźny - dodał. Jak zaznaczył, obostrzenia działają. Wskazał przy tym na sytuację w woj. warmińsko-mazurskim. - Tylko naszą odpowiedzialnością możemy tę III falę przełamać - podkreślił.
AstraZeneca. Minister oburzony okładką dziennika
- Jestem oburzony publikacją jednego z dzienników, który sugeruje niebezpieczeństwo szczepienia preparatem AstraZeneca. Takie standardy moim zdaniem są nie do zaakceptowania. To zachowanie godne potępienia
- podkreślił Niedzielski.
- Zalecenia Europejskiej Agencji Leków dotyczące szczepionki AstraZeneca złagodziły sytuację, ale skutki negatywnych doniesień widzimy także w Polsce. Wzrosła liczba osób, które odmówiły szczepienia preparatem AstraZeneca. Nie było żadnych przesłanek ze strony lekarzy, naukowców i instytucji, by wstrzymać szczepienia - przyznał minister Dworczyk.
Co stanie się z osobami, które nie zgłosiły się na umówiony termin szczepienia preparatem AstraZeneca? - Taka osoba będzie musiała czekać na szczepienia ogólnopopulacyjne, kiedy nie będzie już kolejek. Efekty tej histerii widać bardzo wyraźnie, więc innej decyzji nie może być - wyjaśnił Dworczyk. Zaznaczył, że nie wie, kiedy takie osoby mogą zostać zaszczepione.
Przekazał też, że rząd podjął decyzję o przyspieszeniu akcji szczepień kolejnych roczników. Od wtorku rusza rejestracja na szczepienia dla roczników 1957-61.
Lockdown. Niedzielski o obostrzeniach
Padło też pytanie o demonstrację przeciwników obostrzeń w Warszawie. - To skandaliczna sytuacja i stwierdziliśmy, że będziemy stosować zasadę "zero tolerancji" - powiedział minister Niedzielski.
Szef resortu zdrowia pytany był również o kościoły. Czy zostaną otwarte? - Tu mamy te same standardy, jak w przypadku galerii. Tam mamy 1 osobę na 15 m. kw. i będziemy to kontrolować. Wszystkie podmioty - niezależnie od charakteru - będą traktowane tak samo - odpowiedział szef MZ.
Dodał, że zaplanowano uruchomienie dodatkowych 8 tys. łóżek covidowych.
Przed konferencją odbyło się spotkanie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Koronawirus. Nowe dane ministerstwa
Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 26 405 osób. Zmarło 349 osób - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. W Polsce od początku epidemii zdiagnozowano ponad 2 mln chorych na COVID-19. Najwięcej nowych dziennych przypadków zarejestrowano na Mazowszu - 4166 i na Śląsku - 3600 zachorowań.
W tym roku najwięcej nowych przypadków (27 278) zanotowano w środę 17 marca. To drugi wynik w historii epidemii w Polsce, jeśli chodzi o liczbę dziennych zakażeń. 7 listopada zdiagnozowano ich 27 875.
Lockdown w Polsce. Nowe obostrzenia weszły w życie
Nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa weszły w życie w sobotę 20 marca. Jednocześnie uczniowie klas I-III powracają do nauki zdalnej do co najmniej 9 kwietnia. Po tym okresie rząd nie wyklucza, że wróci nauczanie hybrydowe. Na ten moment nie ma decyzji o zamykaniu przeszkoli i żłobków - funkcjonują one niezmiennie w reżimie sanitarnym.
Nadal nie wiadomo, czy przed Wielkanocą zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.