Koronawirus. Jak wygląda sytuacja z dostępnością respiratorów i łóżek?

Koronawirus. 11 nowych przypadków i szósta ofiara śmiertelna w Polsce
Koronawirus. 11 nowych przypadków i szósta ofiara śmiertelna w Polsce
Źródło zdjęć: © PAP | Lech Muszyński
oprac. JSA

17.10.2020 14:26

Wojciech Andrusiewicz z resortu zdrowia poinformował w sobotę, że dla osób zakażonych koronawirusem mamy w szpitalach 14,7 tys. dostępnych łóżek i 1115 respiratorów. Według jego wiedzy liczba ta jest cały czas zwiększana.

Andrusiewicz wskazał, że szpitale dysponują obecnie 14,7 tys. łóżek w szpitalach dla pacjentów z koronawirusem. - Cały czas tę bazę zwiększamy, przygotowując bufor, więc działamy wyprzedzająco - podkreślił rzecznik resortu zdrowia.

Respiratory za miliony. Janusz Cieszyński oskarża posłów opozycji o kłamstwo

Stanowisko MZ jest jasne. Chodziaż resort dysponuje dodatkowymi łóżkami, możliwa jest sytuacja, że w jednym ze szpitali łóżek na terenie województwa zabraknie. Andrusiewicz wskazuje także, że głównym celem ministerstwa na najbliższe tygodnie jest sukcesywne zapewnianie dodatkowego sprzętu potrzebnego szpitalom do hospitalizacji osób chorych na koronawirusa.

Jak wyliczył rzecznik, obecnie dostępnych jest 1115 respiratorów dla pacjentów z koronawirusem. - Więc tutaj też ten bufor jest. My w ostatnim czasie wydaliśmy dyspozycje do Agencji Rezerw Materiałowych na wydanie blisko 700 respiratorów do szpitali wszystkich poziomów. Więc ten bufor dostępnych respiratorów też systematycznie jest zwiększany - zaznaczył Andrusiewicz.

Koronawirus w natarciu. Pobity rekord

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia przekazało nowe dane na temat pandemii. Są nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Niestety wzrosła również łączna liczba zmarłych z powodu COVID-19. Ponad 9,6 tys. nowych infekcji to największa liczba dobowa od początku pandemii. Poinformowano też o 84 następnych zgonach.

Ministerstwo Zdrowia przekazało wcześniej w sobotę, że z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 7612 pacjentów (przy 604 zajętych respiratorach). Kwarantanną objęto 327 507 osób. Resort podał też, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 45 605 osób.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)
Zobacz także