Koronawirus. Jak chorują dzieci? Ekspert o "granicy wiekowej"
Koronawirus może przybierać różne objawy w zależności od pacjenta. Jak zakażenie przebiega w przypadku tych najmłodszych? Ekspert wskazuje na "granicę wiekową", która może okazać się istotna.
Prof. Paweł Januszewicz był gościem na antenie Polsat News. Lekarz pediatra oraz wieloletni dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie był pytany o pandemię koronawirusa pod kątem najmłodszych pacjentów.
- Dzieci raczej podążają za infekcjami, a nie nakręcają nowe fale w czasie trwania tej pandemii. Nie ma np. wzrostu infekcji po końcu lockdownu. I to jest bardzo interesujące, że kiedy szkoły są otwierane po zamknięciu całej gospodarki, nie obserwuje się w krajach, w których to się dzieje (wzrostu - red.). Nic złego się nie dzieje - powiedział prof. Paweł Januszewicz.
Jednak według niego "istnieje wyraźna granica, poza którą dzieci zaczynają zachowywać się jak dorośli, jeśli chodzi o przebieg infekcji nowym koronawirusem". Tą barierą wiekową ma być mniej więcej 12. rok życia.
Koronawirus. Michał Dworczyk o Szpitalu Narodowym. Wkrótce pojawią się pierwsi pacjenci
- Powyżej 12. roku życia dzieci zaczynają mieć te same objawy i problemy jak dorośli, natomiast dzieci poniżej 12 roku życia, zwłaszcza małe dzieci poniżej 5 lat nie przekazują wirusa ani pomiędzy sobą, ani innym - dodał specjalista.
Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia. Najwięcej przypadków na Mazowszu
Mamy 15 578 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w poniedziałek na swoim profilu na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.
Najnowsze przypadki zakażenia potwierdzono w województwach: mazowieckim (2218), małopolskim (1746), kujawsko-pomorskim (1379), śląskim (1362), wielkopolskim (1256), łódzkim (1180), podkarpackim (1049), lubelskim (1043), pomorskim (967), dolnośląskim (737), warmińsko-mazurskim (582), zachodniopomorskim (572), podlaskim (543), opolskim (355), lubuskim (295), świętokrzyskim (294).
Od początku epidemii zakaziło się w Polsce koronawirusem 395 480 osób. Zmarło 5 875 osób chorych na COVID-19.
Źródło: Polsat News