Trwa ładowanie...

Koronawirus. Izrael: "Zielone paszporty" dla zaszczepionych

Izrael wprowadza tzw. zielone paszporty. Od niedzieli wszystkie zaszczepione osoby będą mogły swobodnie korzystać z siłowni, hoteli, basenów oraz brać udział w koncertach i wydarzeniach religijnych. Podobne zasady będą obowiązywać też ozdrowieńców.
Share
Koronawirus. Izrael: "Zielone paszporty" dla zaszczepionych
Koronawirus. Izrael: "Zielone paszporty" dla zaszczepionychŹródło: Getty Images
d275uqx

Pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi otrzymało w Izraelu już ponad 4,2 miliona z 9,3 milionów mieszkańców. Prawie 3 mln osób przyjęło obie dawki. Aby móc poluzować wprowadzone obostrzenia władze zdecydowały się wprowadzić specjalne "zielone paszporty".

Dokument umożliwi jego posiadaczom wstęp na siłownie, do hoteli czy miejsc kultu. Otwarte dla zaszczepionych będą też baseny i wydarzenia kulturalne tj. m.in. koncerty. Do listy od początku marca dołączą restauracje i bary - podaje The Guardian.

Warunkiem koniecznym do otrzymania paszportu będzie przyjęcie co najmniej tydzień wcześniej drugiej dawki szczepionki. Dostaną go również osoby, które przeszły już zakażenie koronawirusem i są uznawane za ozdrowieńców.

d275uqx

Zobacz też: Podatek od mediów. Władysław Kosiniak-Kamysz składa deklarację

"Przepustkę" zwalniającą z niektórych obostrzeń pobrać będzie można na telefon komórkowy za pomocą aplikacji lub wydrukować przez stronę ministerstwa zdrowia. Izraelczycy mogą też skorzystać ze specjalnej infolinii, zamawiając paszport pocztą. Będzie on ważny sześć miesięcy od chwili przyjęcia drugiej dawki preparatu.

Szczepionka na COVID. Są dane dotyczące skuteczności preparatu Pfizera

Skuteczność szczepionki koncernu Pfizer po podaniu pacjentowi pierwszej dawki wynosi 85 proc. - wynika z analizy Izraelskiego zespołu badawczego Sheba Medical Center. Naukowcy poinformowali, że preparat zaczyna zapobiegać zakażeniu koronawirusem po dwóch do czterech tygodni po podaniu pojedynczej dawki.

d275uqx

- To bardzo znacząca redukcja - skomentowała prof. Gili Regev-Yochay, dyrektorka Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych w Sheba Medical Center.

Firma Pfizer odmówiła komentarza na temat danych, przekazując w oświadczeniu, że przeprowadza własną analizę "rzeczywistej skuteczności szczepionki w kilku miejscach na całym świecie, w tym w Izraelu".

Źródło: Reuters; The Guardian

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d275uqx

Podziel się opinią

Share
d275uqx
d275uqx
Więcej tematów