ŚwiatIzrael znalazł sposób. Pandemia koronawirusa słabnie

Izrael znalazł sposób. Pandemia koronawirusa słabnie

Izrael radzi sobie z epidemią koronawirusa. Wskazują na to zwłaszcza ostatnie dane, które opublikowała firma świadcząca usługi zdrowotne w Izraelu. Wszystko wskazuje na to, że szczepionka na COVID-19 działa jak należy.

Izrael znalazł sposób. Koronawirus znacznie osłabł
Izrael znalazł sposób. Koronawirus znacznie osłabł
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | PAP/EPA/ALEX KOLOMOISKY / POOL, ALEX KOLOMOISKY / POOL

Izrael od grudnia na potęgę wykorzystuje szczepionkę na COVID w walce z epidemią koronawirusa. Pierwsze efekty było widać już dawno, jednak dopiero w połowie lutego opublikowano dane, które wskazują na skuteczność szczepionki na COVID.

Izrael a koronawirus. Szczepionka na COVID spełnia swoją rolę

Badanie przeprowadziła firma Clalit, która w Izraelu świadczy usługi z zakresu służby zdrowia. Porównała ona zakażenia wśród 600 tys. Izraelczyków, którzy już dostali dwie dawki szczepionki na COVID firmy Pfizer, z grupą 600 tys. zakażonych, którzy nie zostali zaszczepieni.

Jak wynika z badań, ryzyko wystąpienia zakażenia koronawirusem wśród osób zaszczepionych szczepionką na COVID firmy Pfizer jest niższe o 94 proc., z kolei ryzyko poważnego przechodzenia zakażenia koronawirusem jest niże o 92 proc. niż u osób niezaszczepionych.

Koronawirus w Polsce. Władysław Kosiniak-Kamysz prognozuje lockdown na Wielkanoc

Eksperci z Izraela dodają przy tym, że wydolność szczepionki na COVID firmy Pfizer "jest zachowana w każdej grupie wiekowej". Efekt ten ma występować już tydzień po podaniu drugiej dawki preparatu. - Te dane bez wątpienia pokazują, że szczepionka Pfizera jest niezwykle skuteczna i sprawdza się w rzeczywistości, tak jak wynikało to z badań klinicznych - mówi w rozmowie z agencją Reutera jeden z pracowników ośrodka Ran Balicer.

Jak dodaje, dane wskazują, że szczepionka na COVID od Pfizera nabiera jeszcze większej skuteczności po blisko trzech tygodniach od podana drugiej dawki preparatu.

Koronawirus. Izrael a szczepionka na COVID. Zaszczepione 25 proc. społeczeństwa

Izrael informuje też o innym sukcesie. Naukowcy z Weizmann Institute of Science, którzy zbierają dane dotyczące epidemii koronawirusa na terenie kraju, przekazali, że znacznie zmniejszył się odsetek hospitalizacji u osób w wieku 55+. Wcześniej podobne dane odnotowano w grupie 60+, która była szczepiona w pierwszej kolejności.

Niestety rośnie liczba hospitalizacji wśród osób młodszych. Te szczepienia rozpoczęły dopiero kilka tygodni temu. Jednak i tu widać trend wskazujący na to, że do szpitala z powodu zakażenia koronawirusem rzadziej trafiają osoby zaszczepione.

Izrael nie zwalnia tempa walki z epidemią koronawirusa. Masowe szczepienia objęły już 42 proc. populacji - tyle osób otrzymało jedną dawkę preparatu firmy Pfizer. Z kolei aż 2,5 mln osób (ok. 25 proc. społeczeństwa Izraela - red.) przyjęło już obie dawki szczepionki.

Źródło: Reuters

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (230)