Trwa ładowanie...
d1rf8f8

Koronawirus Czechy. Blisko 3 tysiące nowych przypadków. Jest stan wyjątkowy

Koronawirus Czechy. W środę poinformowano o blisko 3 tysiącach nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Czechach. Tamtejszy rząd wprowadził stan wyjątkowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus Czechy. Jest stan wyjątkowy
Koronawirus Czechy. Jest stan wyjątkowy (Pixabay)
d1rf8f8

Koronawirus Czechy. Blisko rekordu zakażeń

30 września czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało o 2 928 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. To trzeci najwyższy wynik od momentu wybuchu epidemii. Jeszcze w lipcu codziennie w Czechach odnotowywano kilkadziesiąt nowych przypadków. Teraz sytuacja epidemiczna jest fatalna, dlatego czeski rząd wprowadził specjalne regulacje.

Od środy w Czechach obowiązuje stan wyjątkowy. Ograniczenia w Czechach będą obowiązywać od 5 października przez 30 dni. Nie będą miały podobnego zakresu co te ogłoszone wiosną w okresie, kiedy większość państw zamykała swoje gospodarki. Obecne obostrzenia skupią się przede wszystkim na imprezach i aktywności w czasie wolnym.

d1rf8f8

Czytaj także: Koronawirus. Garwolin. Sanepid szuka uczestników mszy świętej

Koronawirus Czechy. Jest stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy wprowadzony zostanie na wniosek ministra zdrowia Romana Prymuli. Premier Andrej Babisz przekazał, że nadzwyczajne przypisy stwarzają jedynie ramy prawne dla ewentualnych regulacji i nie mają na celu ograniczania praw obywatelskich.

Minister zdrowia podkreślił, że chociaż stan wyjątkowy wprowadzony jest na 30 dni, to szczegółowe ograniczenia obowiązywać będą przez 14 dni i jeżeli nie zostaną przedłużone, automatycznie się zakończą.

d1rf8f8

Koronawirus Czechy. Są nowe obostrzenia

Według nowych przepisów w zamkniętych pomieszczeniach nie będzie mogło się gromadzić więcej niż 10 osób. Z kolei na otwartych przestrzeniach - nie więcej niż 20. Wyjątkami tutaj są kina oraz przedstawienia teatralne, w których uczestniczyć może do 500 osób. Nie można jednak w czasie seansów robić przerw przeznaczonych na konsumpcję.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Strefy czerwone i żółte. Ministerstwo Zdrowia aktualizuje listę

Limit 20 i 10 uczestników nie będzie obowiązywał w przypadku imprez sportu wyczynowego. W meczach lub zawodach będzie mogło uczestniczyć 130 osób łącznie - zawodników, trenerów, obsługi technicznej razem z obsługą telewizyjną. Na trybunach nie będzie widzów.

d1rf8f8

Nie będzie ograniczenia w handlu. W obrzędach religijnych będzie mogło wziąć udział do 100 osób. Zakazana jest również organizacja musicali, wydarzeń operowych czy operetkowych, a także występów chórów.

Waszczykowski nie ma wątpliwości. Krytykuje "dobrą zmianę"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1rf8f8

Podziel się opinią

Share
d1rf8f8
d1rf8f8
Więcej tematów