Trwa ładowanie...

Koronawirus. Cud w statystkach? Dlaczego w poniedziałki jest 5 razy mniej ofiar COVID-19?

Jeśli wierzyć codziennym raportom Ministerstwa Zdrowia, w weekendy chorzy na COVID-19 doświadczają poprawy stanu zdrowia i przestają umierać w szpitalach. W poniedziałkowych raportach jest kilka razy mniej ofiar niż w inne dni. To kolejna niedoskonałość systemu raportowania Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirus. Dzienne dane o zgonach na COVID-19 są niedokładne. Raporty są zaniżane w poniedziałki Koronawirus. Dzienne dane o zgonach na COVID-19 są niedokładne. Raporty są zaniżane w poniedziałki Źródło: KPRM, fot: Kancelaria Premiera
d1bkyev
d1bkyev

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zaledwie 92 ofiarach śmiertelnych związanych z COVID-19. Tak małą liczbę zgonów ostatni raz odnotowano 2 listopada. Tylko pozornie jest to dobra informacja o stanie epidemii koronawirusa. W rzeczywistości przypadków śmiertelnych było więcej, tyle że w weekendy raporty o nich wolniej docierają do Ministerstwa Zdrowia.

Podobnie było tydzień temu. W poniedziałek 30 listopada poinformowano o 121 ofiarach epidemii. W kolejnych dniach liczba ofiar wymieniona w dziennych raportach wyniosła od 449 do 620. To samo zjawisko występowało w poniedziałki przez cały listopad. Czy w weekendy mniej ludzi umiera w szpitalach? Okazuje się, że nie.

Ile osób umiera dziennie na COVID-19. "Są opóźnienia"

- Raportowanie o przypadkach śmiertelnych opiera się na papierowej dokumentacji. W dni wolne informacje później docierają do GIS i ministerstwa. W praktyce mamy 1-2 doby opóźnienia w sprawozdawczości - wyjaśnia Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dodaje, że pod koniec grudnia GIS ma przejść na raporty elektroniczne i wtedy dane o zgonach śmiertelności epidemii będą przekazywane na bieżąco.

d1bkyev

To oznacza, że tak naprawdę nie wiadomo, ile osób umiera na COVID-19 w ciągu poprzedniej doby. Po "zaniżonym" komunikacie w poniedziałek zaległe raporty z weekendu są dołączane do informacji ogłaszanych we wtorek, środę, czwartek itd.

To kolejna niedoskonałość systemu raportowania Ministerstwa Zdrowia. W poniedziałek Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych poinformowała, że część testów antygenowych (np. wykonywanych w szpitalach) nie jest uwzględniana w raportach Ministerstwa Zdrowia.

Dodajmy, że liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażeń podlega korektom ministerstwa. Informowaliśmy w WP o puli "zakażeń bez adresu". To przypadki, gdzie pozytywnego wyniku testu nie daje się dopasować do pacjenta (prawdopodobnie ze względu na błędne dane w skierowaniu na test). Inspekcja sanitarna wyjaśnia już ponad 1000 takich przypadków.

Nieścisłości w danych spowodowały, że niektórzy analitycy trendów epidemii w Polsce postanowili zawiesić opracowywanie swoich komentarzy i prognoz.

d1bkyev

"W związku z zawirowaniami dotyczącymi 'zgubienia' przez Ministerstwo Zdrowia ponad 22 tysięcy zachorowań, uznaję dotychczas prowadzone analizy za stratę czasu, zarówno mojego, jak i czytelników" - poinformował na blogu dr Maciej Jasiński z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Nie mam żadnego sposobu na sprawdzenie, czy analizuję faktyczny obraz przebiegu epidemii w Polsce, czy skuteczność polityki informacyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia" - podsumował.

ZOBACZ TAKŻE: Budżet UE. Mocny komentarz Szymona Hołowni. Przestrzega Mateusza Morawieckiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1bkyev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bkyev
Więcej tematów