Korea Północna wydłuża obowiązek szkolny
Parlament Korei Północnej zebrał się drugi raz w tym roku i przyjął ustawę przedłużającą obowiązek szkolny. Druga sesja parlamentu w ciągu roku to nowość rządów Kim Dzong Una - jego poprzednik i ojciec, Kim Dzong Il, zwoływał parlament tylko raz na rok.
Jak pisze agencja Associated Press, druga w tym roku sesja parlamentu - Najwyższego Zgromadzenia Ludowego - jest istotna przede wszystkim dlatego, że oznacza zmianę przez nowego przywódcę Korei Płn. praktyki wprowadzonej przez jego poprzednika.
Parlament na sesji wydłużył z 11 do 12 lat okres obowiązku szkolnego w systemie edukacji państwowej. AP wyraża przypuszczenie, że celem wydłużenia edukacji może być umocnienie wśród młodzieży lojalności wobec przywódcy.
Kim Dzong Un był obecny na sesji, którą opisały jedynie media państwowe; korespondentom zagranicznym odmówiono na nią wstępu.
Dominującą partią w KRLD jest Partia Pracy Korei - Kim Dzong Un jest jej pierwszym sekretarzem. W parlamencie niemal wszyscy deputowani są członkami Partii Pracy; kilku należy do Socjaldemokratycznej Partii Korei oraz Partii Młodych Zwolenników Sekty Niebiańskiej Drogi, ale obie, jak pisze AP, najprawdopodobniej związane są z rządem.
W wyborach w 2009 r. wszystkie 687 mandatów do parlamentu zdobyli kandydaci Zjednoczonego Demokratycznego Frontu Patriotycznego zrzeszającego wszystkie partie i organizacje społeczne.
To sprawia, że - zdaniem obserwatorów - rola parlamentu KRLD sprowadza się jedynie do zatwierdzania decyzji władz.