Trwa ładowanie...

Korea Północna przeprowadziła nową próbę rakietową

Siły reżimu Kim Dzong Una próbowały wystrzelić pociski rakietowe z lotniska Kalma w mieście Wonsan na wschodzie kraju - informują służby Japonii, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Pociski eksplodowały w powietrzu w kilka sekund po odpaleniu.

Share
Korea Północna przeprowadziła nową próbę rakietową
Źródło: PAP/EPA, fot: KCNA
d4474ge

Jak podkreślił Dave Benham z dowództwa amerykańskich sił wojskowych na Pacyfiku (USPACOM), próba nie przedstawiała sobą żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa USA i sojuszników. - Nie mamy danych pozwalających stwierdzić, że pociski były skierowane przeciw Japonii - zakomunikował z kolei rzecznik rządu Japonii.

Zdaniem komentatorów, kolejna próba z pociskami balistycznymi jest reakcją na wspólne manewry armii południowokoreańskiej i sił zbrojnych USA, które są obecne w Korei Płd. w sile 28,5 tys. żołnierzy. Doroczne ćwiczenia wojskowe USA i Korei Południowej "Foal Eagle" rozpoczęły się 1 marca. Będą trwały do 24 kwietnia.

To kolejna próba

To kolejna próba z pociskami w odstępie kilkunastu dni. 6 marca Korea Północna wystrzeliła cztery pociski balistyczne, które po przebyciu około 1000 km spadły do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, ok. 300 km od wybrzeża prefektury Akita.

d4474ge

Dzień później USA rozpoczęły przerzucanie do Korei Południowej pierwszych elementów systemu obrony przeciwrakietowej THAAD, przeznaczonego do niszczenia głowic pocisków balistycznych w ostatniej fazie lotu. Według Seulu i Waszyngtonu system ten jest konieczny do obrony przed pociskami balistycznymi Korei Północnej. Waszyngton podkreśla, że rozmieszczanie systemu antyrakietowego to efekt prowokacji ze strony Pjongjangu.

W lutym Korea Płn. wystrzeliła pociski średniego zasięgu typu Musudan (BM25), które pokonały odległość ok. 500 km.

Agencje przypominają też, że na tym samym poligonie Tongchang-ri reżim przeprowadził udany test głowicy jądrowej w 68. rocznicę powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej we wrześniu ubiegłego roku.

W państwowych środkach masowego przekazu Korei Płn. podawano wówczas, że kraj ten jest w stanie instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych.

d4474ge

Podziel się opinią

Share
d4474ge
d4474ge
Więcej tematów