ŚwiatKorea Północna: Molestowanie na porządku dziennym. Jest raport

Korea Północna: Molestowanie na porządku dziennym. Jest raport

Według raportu organizacji broniącej praw człowieka Human Rights Watch (HRW) molestowanie seksualne kobiet "jest na porządku dziennym" w Korei Północnej. Przestępstwo to nie jest w tym kraju praktycznie karane.

Korea Północna: Molestowanie na porządku dziennym. Jest raport
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Raport HRW - najczęściej molestują i są molestowani urzędnicy

Dane z raportu organizacja HRW oparła m.in. o rozmowy z uciekinierami z Korei Północnej. Duża część osób uciekających i molestowanych to byli pracownicy urzędów państwowych.

Organizacja badania prowadziła od 2015 roku. Przeprowadziła wywiady z 62 osobami, które uciekły z Korei Północnej po przejęciu władzy przez Kim Dzong Una.

Raport, który został zaprezentowany w Seulu, pokazał, że najczęściej molestowania dopuszczają się osoby będące urzędnikami państwowymi lub pracujące w służbach bezpieczeństwa - prokuratorzy, kontrolerzy biletów, policjanci żołnierze. Organizacja HRW stwierdza też, że dochodziło do gwałtów - za gwałt uznają takie czyny, w których użyto przemocy. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)
potwierdziła, że od 2015 roku w Korei Północnej skazano za gwałt tylko pięć osób.

- Raport przedstawia ponury obraz codziennych gwałtów i innych nadużyć seksualnych. Przemoc seksualna w Korei Północnej to tajemnica poliszynela, ogólnie tolerowana i niezwalczana - powiedział Kenneth Roth, dyrektor generalny HRW.

Raport HRW - molestowania nie można nigdzie zgłosić

W Korei Północnej brakuje narzędzi do zwalczania takich zachowań, co jedynie potwierdził raport HRW. Ofiary nie mają możliwości zgłaszać tego typu przestępstw i napaści; nie mogą otrzymać też pomocy medycznej i psychologa.

Dla wielu kobiet w Korei Północnej takie zdarzenia to element codzienności. "Brak edukacji seksualnej i niekontrolowane nadużycia władzy to jedne z wielu czynników, które doprowadziły do ukształtowania się takiej mentalności" - można przeczytać w raporcie HRW.

Zeznania molestowanych ofiar

Z wywiadów przeprowadzonych przez HRW wynika, że molestowanym kobietom zdarza się płakać i nie wiedzą, dlaczego, albo nie rozumieją motywów napastników. - To jest tak częste, że nikt nie uważa, by to było poważne. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że cierpimy. Ale jesteśmy istotami ludzkimi, więc czasami nagle nocą płaczemy i nie wiemy dlaczego - mówiła jedna z ofiar przestępstwa.

Z kolei inna ofiara była gwałcona przez policjanta i przetrzymywana w przygranicznym ośrodku zatrzymań. - Byłam więziona przez trzy dni w pomieszczeniu bez jedzenia i światła. Wtedy myślałam, że oferuję swoje ciało, żeby móc stamtąd wyjść. Nie czułam się zagrożona. Myślałam nawet, że mam szczęście! Ale teraz wiem, co to przemoc i gwałt - zeznała. Obecnie kobieta mieszka w Korei Południowej.

HRW i ONZ chcą z walczyć z molestowaniem. Korea Północna niekoniecznie

HRW i ONZ wzywają Koreę Północną do walki z tego typu przestępstwami. Jednak północnokoreańskie przedstawicielstwo przy ONZ w rozmowie z agencją Reuters oświadczyło, że "stanowczo odrzuca" oskarżenia wynikające z raportu oraz nazywa je "trywialnymi" i "zmyślonymi".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)